EÚ povoľuje pridávať do jedla hmyz!

Vykonávacím nariadením Európskej komisie (EK) z 3. januára 2023 sa povoľuje umiestnenie čiastočne odtučneného prášku z svrčka domového (Acheta domesticus) ako novej potraviny na trh Európskej únie (EÚ).

EÚ povolila používanie mletých chrobákov v bežných potravinách, hoci „dôkazy nejednoznačne prepojili konzumáciu Acheta domesticus s viacerými prípadmi anafylaxie“. Na základe dôkazov o tom, že tento druh obsahuje niekoľko potenciálne alergénnych bielkovín, dospel Európsky úrad pre bezpečnosť potravín (ďalej len „úrad“) vo svojom stanovisku k záveru, že konzumácia tejto novej potraviny môže viesť k senzibilizácii na bielkoviny druhu Acheta domesticus. Preto úrad odporučil podrobnejšie preskúmať alergénnosť tohto živočíšneho druhu.

Avšak  dovtedy povolil jeho používanie: vo viaczrnnom chlebe a rožkoch, v krekroch, chlebových a cereálnych tyčinkách, suchých premixoch na pečenie, sušienkach, vo výrobkoch na báze sušených plnených alebo neplnených cestovín, v omáčkach, spracovaných zemiakových výrobkoch, strukovinových a zeleninových jedlách, v pizzi, vo výrobkoch na báze cestovín, v sušenej srvátke, polievkach a polievkových koncentrátoch, snackoch na báze kukuričnej múky, nápojoch podobných pivu, čokoládových cukrovinkách, orechoch a olejnatých semenách a mäsových prípravkoch určených pre bežnú populáciu.

Navyše sa objavili aj štúdie o škodlivosti chitínových schránok chrobákov pre ľudský organizmus, hoci sa chitín doteraz považoval za neškodný.

„Posiela nás teraz Brusel všetkých na „prežitie v džungli“? pýta sa novinár René Rabeder. „To, čo vyznieva ako reality show v podradnej televízií, je od začiatku januára realitou. Prášok z mletých cvrčkov sa teraz môže pridávať do jedla. Na každých 100 gramov mäsa môže teraz 5 gramov tvoriť hmyz. Mäsový priemysel bude mať radosť. Odteraz sa bude vyrábať ešte lacnejšie. Brusel povolili prášok z cvrčkov v našich potravinách. Táto správa nie je šokujúca len pre fanúšikov mäsa. Prášok teraz možno použiť aj vo vegánskych produktoch nahrádzajúcich mäso. Cvrčky sa tak v budúcnosti pravdepodobne objavia aj vo vegánskych BürgerPatties.“

„O tomto nariadení EK europoslanci nehlasovali, pretože ide o nariadenie Komisie. Probruselská väčšina europoslancov je vinná, pretože Komisii zverili právomoc vydať vykonávací predpis, ktorý túto „cvrčkáreň“ povoľuje. Ešte pred rokom boli tí, ktorí o povinnej konzumácii hmyzu hovorili, označovaní tzv. „faktcheckermi“ za dezinformátorov. Čakám ospravedlnenie od Cempera a spol.,“ pripomína v blogu MUDr. Ivan David.

Nariadenie EÚ: tu

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Zdroj:

Cvrčky majú všestranné využitie, alebo EÚ povoľuje pridávať do jedla hmyz!; MUDr. Ivan David, pravyprostor.net, 20.1.2023

 

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].

 

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2022

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Leave a Reply