Jaroslav Naď: My sme NATO a hrozí nám nebezpečenstvo zo strany Ruska

· Čas čítania: 8 min.
Foto: FB Jaroslava Naďa

Bezpečnostná, obranná a vojenská stratégia Slovenska sa pripravuje už niekoľko rokov, ešte nie je dokončená a nezverejnená, ale vďaka ministrovi obrany Jaroslavovi Naďovi vieme aspoň to, že nám hrozí veľké nebezpečenstvo. Ako inak? Zo strany Ruska. Ale na druhej strane, podľa neho, môžeme byť hrdí, že sme NATO…

Napriek mnohopočetným predpovediam európskych a zaoceánskych politikov, analytikov a médií, Rusko už asi stopäťdesiat ráz malo niekoho napadnúť, hlavne susedné európske štáty. Doposiaľ však na nikoho nezaútočilo (z trucu asi robí všetko naopak) a, podľa všetkého, to ani nemieni robiť, ale liberálni, slniečkárski politici, médiá a „tiež odborníci“ stále prízvukujú, že Rusko je agresor a zo strany Moskvy nám hrozí obrovské nebezpečenstvo. Rovnaký názor má aj súčasný minister obrany SR Jaroslav Naď.

Najnovšie na hrozby, ktoré prichádzajú z Ruska (Pamätáte sa? Mraz prichádza z Kremľa…), upozornil v diskusnej relácii Denníka Sme a organizácie GLOBSEC. Ministrovi obrany v diskusii asistoval tiež známy veľký „odborník“ Rastislav Káčer, predseda GLOBSECu. V úvode meditovali o tom, ktoré krajiny sú pre Slovensko bezpečnostnou hrozbou, ako nás môžu ohrozovať a akú vojenskú techniku by sme mali nakúpiť, aby sme sa pred nimi ubránili. Podľa nich, to všetko by malo byť súčasťou strategických dokumentov – Bezpečnostnej, obrannej a vojenskej stratégie, no zatiaľ nie je.

Slovensko má vlastne jedného skutočného nepriateľa, zo strany ktorého hrozí obrovské nebezpečenstvo a ktorý stále niekoho chce napadnúť. Dvaja „odborníci“ podčiarkli, že nebezpečenstvo môže hroziť z rôznych strán, ale Káčer iba okrajovo spomenul Čínu a celá diskusia sa točila len okolo Ruska. Občania majú mať jasnú predstavu – našim nepriateľom je iba táto krajina a basta – https://video.sme.sk/c/22437884/minister-nad-pripustil-ruske-operacie-na-slovensku-video.html.

Diskutéri pripomenuli, že posledné platné dokumenty, ktoré sa týkajú bezpečnostnej, obrannej a vojenskej stratégie Slovenska, majú 15 rokov a sú neaktuálne. Poukázali na to, že vláda Roberta Fica síce pred tromi rokmi schválila novšie, ale vládna SNS ich prijatie zablokovala. Jaroslav Naď prezradil, že sa pripravujú úplne nové plány, kde budú hrozby pre bezpečnosť Slovenska jasne pomenované.

Ale nič to, NATO nás zachráni. Aspoň to si myslí minister obrany. Preto tak podrobne a nadšene popísal svoju pracovnú cestu do Poľska, kde sa s ministrom zahraničných vecí našich severných susedov Jacekom Czaputowiczom a predsedom Výboru pre národnú obranu Parlamentu Poľskej republiky Michalom Jachom bavil o spolupráci v rámci „mierumilovného obranného spolku…“ Ktorého? Oni mali na myslí NATO.

Slovenský a poľský kolega sa pomodlili na svätý obraz proroka, zástupcu Boha na zemi a zároveň apoštola Severoatlantickej aliancie – USA, ktorému prisahali vernosť a poslušnosť. Kolega z Poľska priam rozkvitol, keď mu slovenský minister Jaroslav Naď povedal slová, ktoré boli pre neho ozajstným balzamom pre dušu: „Pre Poľsko, ako aj pre Slovensko je životne dôležitá prítomnosť amerických vojsk v Európe…“

V záverečný deň mojej návštevy Poľska ma do kráľovského mesta Krakow priviedla návšteva Centra výnimočnosti NATO pre kontrarozviedne spôsobilosti. Centrum je vynikajúcim príkladom dobrej spolupráce Slovenska a Poľska. Som veľmi rád, že z myšlienky, ktorá vznikla v roku 2014, sa podarilo vybudovať úspešnú inštitúciu, ktorá našej spolupráci v rámci NATO dáva dôležitý rozmer, keď zapája až 11 členských krajín. #WeAreNATO,“ podčiarkol minister vo svojom komentári na facebooku – https://www.facebook.com/JaroNadPublic/posts/706522989907459.

Návšteva v Poľsku sa vydarila! Podarilo sa nám nadviazať dobrý vzťah s ministrom obrany Mariuszom Blaszczakom a nastaviť možnosti ešte hlbšej spolupráce v rôznych oblastiach obrany, vrátane kybernetickej obrany,“ uviedol. Niekoľko hodín predtým ešte podčiarkol: „Potvrdili sme si, že jedným z hlavných záujmov oboch našich krajín je udržať bezpečnosť našich občanov na čo najvyššej úrovni. NATO a obzvlášť prítomnosť amerických vojakov v Európe sú pre ňu kriticky dôležité. #WeAreNATO.

Ešte pred parlamentnými voľbami a vytvorením novej vlády, koncom januára vtedajší opozičný politik Jaroslav Nadˇ v rozhovore pre portál Euroactiv prízvukoval: „V prípade Ruska, stále je anektovaná časť Ukrajiny, stále prebiehajú bojové operácie, do ktorých, či sa to niekomu páči, alebo nie, Ruská federácia zapojená je. Stále môžeme hovoriť, že Rusko je zapojené do situácie v Sýrii, celkovo na Blízkom východe aj spolupráca s Iránom atď… Je tam jednoducho viac vecí, pre ktoré Rusko naozaj predstavuje hybridné hrozby, ktoré nemôžem vynechať. Takže kvôli tomu všetkému je úplne oprávnené, keď Rusko považujeme za bezpečnostnú výzvu. V okolí každá krajina má v strategických dokumentoch Rusko za bezpečnostnú hrozbu, tak prečo pre Slovensko by tou hrozbou nemalo byť?“ – https://soundcloud.com/euractivpodcasty/jaroslav-nad-na-vojensku-infrastrukturu-by-som-prijal-podporu-od-ktorehokolvek-spojenca.

Takže všetko je jasné, čierne na bielom – Rusko je agresor, ohrozuje nás, v strategických dokumentoch bude označené za nepriateľa a nebezpečenstvo – to všetko Jaroslav Naď zamaskuje do výroku „bezpečnostná výzva“. A tieto myšlienky presadzuje už aj vo funkcii ministra obrany.

Toto je základný cieľ Ruskej federácie – zmeniť nálady v krajinách EÚ a NATO, a tým smerovať k naštrbeniu fungovania týchto organizácií. Prípad referenda vo Veľkej Británii o brexite alebo prípad referenda o Ukrajine v Holandsku sú jasným dôkazom toho, ako sa to dá urobiť a relatívne efektívne a s veľkými ďalekosiahlymi následkami,“ zdôraznil, aj keď nevysvetlil, prečo by Rusko chcelo naštrbiť fungovanie EÚ a NATO a čo mala Moskva spoločné s referendom o brexite vo Veľkej Británii alebo s ukrajinským referendom v Holandsku. Ovplyvnila tieto referendá? Kedy, ako, načo, prečo?

Súčasný slovenský minister obrany nie je menší rusofób ako jeho slávnejší kolegovia, zahraniční politici, ako napríklad Joe Biden, Petro Porošenko, či Michail Saakašvili. Nechce síce, aby ho považovali za totálneho bláznivého rusofóba a preto všetko mieni zakamuflovať a pohráva sa so slovíčkami: v bezpečnostnej stratégii Rusko nemusí byť označené za „hrozbu, agresora a nepriateľa“, ale za „bezpečnostnú výzvu“. Slová sú síce odlišné, ale zmysel majú rovnaký.

Podľa Jaroslava Naďa Rusko robí všetko, aby vytrhlo Slovensko z Európskej únie a NATO. Dobre, povedzme že z NATO, ale prečo by Rusi chceli odtrhnúť Slovensko od EÚ? Pán minister, ako aj všetci jeho európski a zaoceánski kolegovia, neuvádza ani jeden viac-menej zrozumiteľný dôvod.

Ja si myslím, že keď Česká republika, Rakúsko, Poľsko, Maďarsko definujú Ruskú federáciu z hľadiska rôznych aspektov ako hrozbu, keď na Slovensku bola bývalá vláda nútená vyhostiť ruského agenta, ktorý mal diplomatické krytie, lebo tu robil takéto veci, tak áno Ruská federácia realizuje množstvo krokov, ktoré podrývajú naše členstvo v Európskej únii, v NATO a môžeme ju považovať minimálne za bezpečnostnú výzvu, ak nie za hrozbu,“ povedal v rozhovore pre portál Trend – https://www.trend.sk/spravy/rusko-je-bezpecnostna-vyzva-ak-nie-rovno-hrozba.

A kto je najväčším nepriateľom Slovenska? No samozrejme, ten naničhodník Putin. A prečo? Lebo spí a sníva o tom, aby sa mu čo najrýchlejšie podarilo rozbiť EÚ a NATO a zničiť Slovensko: „Potrebuje hľadať nejakú formu nepriateľstva, na základe ktorej si potom utvrdzuje pozíciu v domácej politike. Keď môže vnútorne rozbíjať EÚ a NATO dezinformáciami, hybridnými operáciami či vysielaním spravodajcov s konkrétnymi úlohami, tak to robí. A robí to veľmi intenzívne. Rusi sú veľmi aktívni, používajú množstvo inovatívnych prvkov. V rámci štruktúry ambasády majú rôznych nových špecialistov, ktorí sa navonok tvária, že sa starajú o hroby padlých sovietskych vojakov. Ale majú celkom iné, širokospektrálne úlohy na území celého NATO.“ – https://www.respekt.cz/rozhovor/rusove-u-nas-zkouseji-inovativni-prvky-vysilaji-i-pohledne-zeny

A čerešničkou na torte sú bájky a povesti ľudového rozprávača Jaroslava Naďa o ruských agentkách, svojráznych krásnych, očarujúci a ohromujúcich amazonkách, kvôli ktorým sa chlapom podlamujú kolená a roztriasajú sa všetky orgány a ktoré lotri Rusi posielajú na Slovensko. Sú to nádherné špiónky, ktoré tu vykonávajú nekalú činnosť, drzé a omamné beštie, taká špeciálna ruská odroda z kmeňa Mata Hari… A pán minister si to myslí smrteľne vážne.

V poslednom roku boli do týchto pozícií vyslané aj krásne ženy, ktoré robia veci, ktoré naozaj majú máločo spoločné so starostlivosťou o hroby. Na Slovensku spadajú pod úrad pridelenca obrany, väčšinou majú diplomatický status. Snažia sa nadviazať spoločenské, politické kontakty. Chytajú v spoločnosti ľudí, s ktorými potom intenzívne komunikujú a realizujú stykovú činnosť,“ povedal Jaroslav Naď v rozhovore pre české noviny Respekt – https://www.respekt.cz/rozhovor/rusove-u-nas-zkouseji-inovativni-prvky-vysilaji-i-pohledne-zeny.

Potvrdil to aj pre ďalšie médiá. „Samozrejme, zaznamenávame zvýšený záujem ruských spravodajských služieb o Slovensko. Mnoho operácií, ktoré tu evidujeme, má úplne rovnaký rukopis ako v Česku. Naše tajné služby spolu komunikujú a toto zisťujú. Niektoré sofistikované dezinformačné operácie majú dokonca medzinárodný charakter, sú uskutočňované naraz vo viacerých krajinách. Jednou z nových praktik, ktoré tu robí ruská ambasáda, je zapojovanie väčšieho počtu mladých krásnych žien. Vieme o tom, vieme, že oni vedia, že to vieme, a tak to asi má i byť. Nemôžem ísť do detailov, ale môžem povedať toľko, že tie ženy sú nasadzované, aby na Slovensku komunikovali s konkrétnymi ľuďmi a za konkrétnym účelom,“ uviedol pán minister pre Aktuálne.cz – https://zpravy.aktualne.cz/zahranici/rusko-ma-novou-taktiku-nasazuje-na-slovensku-pohledne-zeny-r.

Ale na druhej strane pán minister nadviazal na svojich starších „kolegov-odborníkov“ v zahraničí. Je to vždy tak: Najprv si gazda vymyslí nejakú nepodloženú historku a potom aj jeho verný psík si vymyslí niečo podobné… Najprv vo Veľkej Británii vymysleli krásnu rozprávku o otrávených Skripaľovcoch a do tohto príbehu vložili toľko fantázie a výmyslov, že by Britom závidel aj samotný Hans Christian Andersen.

Zdalo by sa, že je to vrchol rusofóbno-politickej tvorby. Ale kdeže! Britských Andersenov predbehli českí ľudoví rozprávači, ktorí vymysleli nádhernú bájku o tom, ako dvaja ruskí špióni dovliekli smrteľný ricín, aby otrávili primátora Prahy a dvoch starostov, a to iba kvôli tomu, že v českej metropole dali odstrániť sochu Koneva.

Žeby sme na Slovensku mali horších ľudových rozprávačov? Ani náhodou. A pán minister to potvrdil. Krásne ruské špiónky – amazonky, ktoré húfmi prichádzajú na Slovensko, zvádzajú našich politikov, veliteľov generálneho štábu, policajného a hasičského zboru, Slovenskej obchodnej inšpekcie a snažia sa vyzvedať štátne tajomstvá, rozvrátiť našu armádu, zničiť naše hospodárstvo a ovládnuť naše podniky…

Na Slovensku je to zreteľné: takmer každý minister súčasnej vlády je vynikajúci ľudový rozprávač, ktorý nám prezentuje liberálne optimistické i strašidelné rozprávky. Najlepší ľudoví rozprávači sú z rezortu diplomacie, obrany, vnútra, hospodárstva a každý deň nám rozprávku na dobrú noc porozpráva aj pán premiér.

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Zdroje:

1. Minister Naď pripustil ruské operácie na Slovensku (video), SME, 11.7.2020

2. NÁVŠTEVA POĽSKÉHO PARLAMENTU, MINISTERSTVA ZAHRANIČNÝCH VECÍ, ČI NAŠICH VOJAKOV SLÚŽIACICH V ŠTRUKTÚRACH NATO, Facebook Jaroslav Naď, 10.7.2020

3. Naď: Rusko je bezpečnostná výzva, ak nie rovno hrozba, Trend, 15.5.2020

4. Rusové u nás zkoušejí inovativní prvky, vysílají i pohledné ženy, Respekt, 16.6.2020

5. Jaroslav Naď: Na vojenskú infraštruktúru by som prijal podporu od ktoréhokoľvek spojenca, Euroactiv, 21.1.2020

6. Jaroslav Naď z OĽaNO: SNS chránila ruských špiónov na Slovensku, Aktuality, 5.6.2020

7. Rusko má novou taktiku, nasazuje na Slovensku pohledné ženy, říká ministr obrany Naď, Aktuálně, 29.6.2020

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2021

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

One Response

Pridaj komentár