Klimatológovia privolávajú dlhovú krízu

Ľudia v Európe sa čoraz viac boja o osud ekonomiky – to ukazujú štatistiky. Tam, kde už došlo k výraznejšiemu zvýšeniu úrokových sadzieb, im ešte navyše pomaly, ale iste, začínajú dochádzať úspory.

Stále častejšie ľudia nemajú na to, aby sa proti inflácii zabezpečili napríklad tým, že si kúpia nehnuteľnosť – dopyt po nehnuteľnostiach razantne klesá a kupci sa pozerajú po nehnuteľnostiach menších. Tí, ktorí nehnuteľnosť kúpili v predošlých mesiacoch, často začínajú mať problém, ako nehnuteľnosť splatiť, prípadne ho začnú mať, až im skončia nízke fixácie. Kúpa nehnuteľnosti v uplynulých rokoch bola veľmi dobrým a „proinflačným“ nápadom a väčšina ľudí tento svoj dobrý nápad dobre ustojí – napriek tomu je tu aj časť tých, ktorí celkom iste svoje sily precenili a podobne ako v roku 2008 sa dostanú do problémov so splácaním.

To vypláva na povrch až časom. Nejakú chvíľu je možné ešte splátky ťahať z úspor, kým sa nerozpustia úplne. Tiež samozrejme značná časť ľudí má fixáciu, takže problémy prídu, až až fixácia vyprší. V USA pred rokom 2008 bublala situácia na trhu hypoték zhruba dva roky, než buchla. V eurozóne sa navyše zvyšujú úrokové sadzby skôr symbolicky. Ale zase súčasne s tým ľudia už chudobnú, pretože ich rastúce mzdy nestíhajú kompenzovať infláciu, čo samo o sebe je ešte väčším problémom ako zvýšené úrokové sadzby.

Nebudeme teda chodiť okolo horúcej kaše a povedzme si rovno, že v Európe hrozí možno tak do dvoch rokov dlhová kríza, a to na dvoch frontoch. Pozor, nezamieňať s pojmom finančná kríza, nezamieňať s pojmom recesie, nezamieňať s pojmom pokles HDP. Dlhová kríza je to, čo sme prežívali, keď bankrotovalo Grécko. Po prvé, môže ísť o krízu hypoték, po druhé môže ísť o krízu štátov. A mnoho bánk v Európe má stále určité problémy so svojim kapitálom, jednoducho nie sú kapitálovo z najsilnejších.

Tým najväčším rozdielom medzi dobou pred 10 rokmi a dnes je však to, že pred desiatimi rokmi si Európska centrálna banka (ECB) „mohla dovoliť“ výrazne zmäkčiť svoju menovú politiku, aby hasila nástup dlhovej krízy. To znamenalo, že mohla zraziť svoje úrokové sadzby k nule a zároveň mohla masívne dodávať na trhy lacné peniaze cez výkupy štátnych dlhopisov. To dnes nie je možné. Ba práve naopak. Eurozóna zápasí s takmer 9% tempom inflácie a mieri k tempu dvojcifernému.

Za tejto situácie ECB musí minimálne naoko ukázať snahu o krotenie inflácie. Preto tiež už zvýšila svoje úrokové sadzby o 50 bázických bodov. Mohlo by sa zdať, že tým začne ECB trhom ukazovať prísnejšiu tvár. Je to ale inak.

Keď ECB začiatkom júna oznámila, že plánuje prvýkrát po jedenástich rokoch úroky zvýšiť, na trhoch zavládlo napätie. Už o týždeň neskôr musela ECB zvolať neplánované mimoriadne zasadnutie, aby reagovala na rýchlo zvyšujúce sa rozdiely výpožičných nákladov medzi talianskymi a nemeckými dlhopismi. Inými slovami, hoci by cieľom Európskej centrálnej banky malo byť krotenie takmer 9% a stále rastúca inflácia, v skutočnosti plní politické zadanie a snaží sa brániť bankrotu krajín na juhu eurozóny na čele s Talianskom. Bohužiaľ to ale robí veľmi hlúpo – totiž robí to pokračujúcou monetizáciou štátnych dlhov. Teda snaží sa zabrániť dlhovej kríze presne tým, čo ju spôsobuje.

A pozor, rozsah nákupov dlhopisov (čiže rozsah monetizácie štátnych dlhov) bude vraj neobmedzený. Priamo výsmechom racionalite a pravde je potom vyhlásenie kritérií, ktoré krajina musí splniť, aby jej ECB monetizáciou jej dlhov pomohla: Krajina musí dodržiavať fiškálne pravidlá, musí u nej byť absencia závažných makroekonomických nerovnováh a fiškálna udržateľnosť.

Nie je to nič iné ako facka do tváre realite. Tieto pravidlá sú iba irelevantnou slovnou deklaráciou. Krajina, u ktorej dochádza k výraznému rastu výnosov štátnych dlhopisov, totiž VŽDY nedodržiava fiškálne pravidlá, vždy u nej dochádza k závažným makroekonomickým nerovnováhám a vždy u nej dochádza k fiškálnej neudržateľnosti – pretože práve to je ten dôvod, prečo výnosy jej dlhopisov rastú a krajina nie je schopná ufinancovať svoj chod. Vlastne sa tak opäť dočkáme tlače peňazí alebo toho, čo infláciu spôsobuje.

A ak vám ešte stále nie je jasné, že ECB je škodná, pôjdeme ďalej: ECB hlási, že prvý klimatický test ukázal, že európske banky podhodnocujú klimatické riziká. Takže zatiaľ čo v eurozóne hrozí opakovanie klasickej dlhovej krízy, ECB rieši zelenú politiku, ktorá jej vôbec neprináleží, a odvádza pozornosť na to, ako jednotlivé banky triedia klientov podľa údajnej ekologickosti ich prevádzok. Vraj väčšina bánk z eurozóny nemá rámec pre modelovanie klimatických rizík a pri poskytovaní úverov ich nezohľadňuje. (Samozrejme, že nezohľadňuje, váš stomatológ tiež pri spravovaní chrupu nezohľadňuje klimatické riziká, pretože jeho práca nemá s touto agendou úplne nič spoločné – rovnako tak ako práca bánk!)

ECB teda v čase hroziacej dlhovej krízy tlačí banky do toho, aby svojich klientov hodnotili podľa údajnej „ekologičnosti“ ich prevádzok, nie podľa schopnosti splácať úvery. Úver dostane ten, kto vysadí stromy, nie ten, kto je schopný ho splatiť. ECB a jej ekologizmus je tak len a len hrozbou pre komerčné banky v Európe.

Dnes je situácia analogická, akurát oveľa extrémnejšie ako v roku 2008: Zníženie úrokových sadzieb bolo oveľa väčšie ako po páde Dvojčiat, zvýšenie úrokových sadzieb tento rok je tiež extrémnejšie ako pred finančnou krízou 2008. Prehriatie nehnuteľností je väčšie. A aj keby centrálne banky nezvyšovali úrokové sadzby, rovnakú prácu za ne urobí inflácia – kvôli inflácii domácnosti chudobnú, teda sa zhoršuje ich platobná schopnosť. Teda hrozí lavína neschopnosti splácania úverov a následných problémov bánk. Okrem platobnej neschopnosti jednotlivých štátov tak navyše hrozia aj finančné problémy jednotlivých bánk.

A keby si snáď niekto skúšal myslieť, že je to kvôli „neetickému jednaniu“ bánk, tak len naskočil na vlnu americkej chrobáka pásavky. Ak banky budú mať problémy, budú ich mať kvôli tomu, ako vlády počas pandémie rozdávali peniaze za ničnerobenie, centrálne banky znižovali úroky na nulu a tárali blbosti o zelenej ekonomike.

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Zdroj: 

(1) https://sichtarova.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=790163

 

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

 

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2022

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Leave a Reply