KĽUČKOVANIE A NELEGÁLNE POSTUPY V RTVS

· Čas čítania: 4 min.
Ilustračný obrázok: Shutterstock

Verejnoprávna RTVS sa prostredníctvom svojho reportéra Ladislava Ďurkoviča už takmer mesiac snaží získať ma pre rozhovor do zostrihu, o ktorom som od začiatku presvedčený, že bude hrubou a zavádzajúcou manipuláciou. Upozornili ma na to aj kolegovia z Asociácie nezávislých médií. Práve preto a ešte pred odvysielaním takéhoto materiálu som nútený informovať verejnosť o priebehu príprav, permanentných zmenách v postojoch k možnosti snímať záložný materiál, zmenách v termínoch a najmä o nezákonnom postupe pri získavaní dokumentácie a informovaní o tom, že bude použitá.

Po zverejnení článku z 12.10., kde konštatujem, že RTVS odmietla pôvodnú dohodu nahrávať live stream rozhovoru s redaktorom Ladislavom Ďurkovičom (https://zemavek.sk/rtvs-odmietla-povodnu-dohodu/) sa postup zo strany RTVS začal odvíjať rôznymi zvláštnymi smermi. Hovorkyňa RTVS 18. 10. 2018 oficiálne oznámila, že „reportér RTVS Ladislav Ďurkovič oslovil pána Rostasa do pripravovanej reportáže štandardným spôsobom za rovnakých podmienok, tak ako množstvo ďalších respondentov. Nie je pravda, že by RTVS zrušila rozhovor s pánom Rostasom z dôvodu, že si chcel vyhotoviť z nakrúcania svoj vlastný záznam. RTVS nesúhlasila len s tým, aby  rozhovor, ktorý robí náš reportér s pánom Rostasom (nie naopak!), vysielal naživo pán Rostas na svojom webe.“

Hoci pôvodná dohoda bola, že pri rozhovore môžem snímať záložný materiál, pán Ďurkovič mi následne vysvetlil, že to bolo myslené ako nahrávanie na diktafón a len pre vlastné účely. Situácia sa však začala meniť a pán Ďurkovič ma začal kontaktovať opätovne. Opätovne však nesúhlasil s live streamom, na ktorom som trval. Čo je však zarážajúce, zmenila sa rétorika. Z nej vyplýva, že ak neposkytnem rozhovor bez možnosti zaznamenávať live stream, potom bude použitá naša súkromná telefonická komunikácia. S jej obsahom nemám žiaden problém, problém je však s porušovaním zákona a s absolútne neetickým a neprofesionálnym prístupom verejnoprávnej RTVS. Pritom práve títo ľudia nás chcú obviňovať z neprofesionality a nekorektnosti (tu dodávam, že každý z rozhovorov pre ZEM&VEK dostali respondenti k autorizácii). V tomto prípade sa podľa § 377 jedná o porušenie dôvernosti ústneho prejavu a iného prejavu osobnej povahy: „Kto poruší dôvernosť neverejne prednesených slov alebo iného prejavu osobnej povahy tým, že ho neoprávnene zachytí záznamovým zariadením a takto zhotovený záznam sprístupní tretej osobe alebo ho iným spôsobom použije a inému tým spôsobí vážnu ujmu na právach, potrestá sa odňatím slobody až na dva roky.“ Na toto upozornenie mi redaktor odoslal reakciu, v ktorej spomína, že si nahráva rozhovory so všetkými respondentami a povolenie nepotrebuje vzhľadom na §12 Občianskeho zákonníka, kde uviedol iba časť z textu: „Podľa § 12 ods. 2 Občianskeho zákonníka privolenie nie je potrebné, ak sa použijú písomnosti osobnej povahy, podobizne, obrazové snímky alebo obrazové a zvukové záznamy na vedecké a umelecké účely a pre tlačové, filmové, rozhlasové a televízne spravodajstvo.“ Takto síce ten odsek neznie, podstatné je však jeho pokračovanie v odseku 3, kde je na záver explicitne zdôraznené: „Ani také použitie však nesmie byť v rozpore s oprávnenými záujmami fyzickej osoby.“

Po upozornení na túto skutočnosť mi boli od redaktora RTVS adresované formulácie o mojej zmesi manipulácií, intríg, paranojí, lží, podozrení, obáv, strachov… Po takejto komunikácii by už zrejme nikto na akýkoľvek rozhovor nepristúpil, vôbec si neviem predstaviť, že by sme na rozhovory pre ZEM&VEK oslovovali respondentov takýmto neadekvátnym spôsobom. Pán Ďurkovič však ešte raz dodal, že buď rozhovor dám alebo nie, ultimatívne to zadefinoval na pondelok 5. 11. do 12:00 hod. Mojou odpoveďou bola stručná otázka: livestream áno/nie?

Hoci som čakal na vyjadrenie, žiadnu odpoveď som už do zmieneného času nedostal a tak som pred 14:00 napísal sms so svojim stanoviskom: „Telefón už nedvíham z dôvodu Tvojho postupu, v ktorom chceš používať nelegálne získané nahrávky v rozpore s ochranou osobnosti. Včera som Ťa v našej komunikácii ešte do polnoci vyzýval k jasnej odpovedi, či live stream áno alebo nie. Keďže som do Tebou stanoveného ultimáta na túto základnú otázku nedostal odpoveď, pokladám vec za uzavretú. V rámci korektnosti žiadam použiť oficiálne stanovisko k celej záležitosti: „Vzhľadom na fakt, že RTVS zamietla možnosť snímania záložného materiálu, sa šéfredaktor Zem&Vek odmietol zúčastniť v reportáži, ktorá by mohla byť manipuláciou. Do budúcnosti uvítame pozvanie do diskusie vysielanej naživo.“

Ako alibi pán Ďurkovič po tejto sms ešte ponúkol eventualitu možného live stream, no po všetkých týchto zmienených postupoch, hrubom prístupe a mojom definitívnom uzavretí komunikácie je nemysliteľné v nej ďalej pokračovať.

Tibor Eliot Rostas

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2021

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

One Response

  • Chapem Vasu obavu z manipulacie rozhovoru, ovsem podmienku live streamu na FB povazujem za neadekvatnu. Necudujem sa, ze RTVS s nou nesuhlasila. Maju pravo na exkluzivitu. Nepoznam dalsie pozadie Vasej komunikacie, ale vysledok povazujem za nestastny. Doteraz ste boli v pozicii. ze pozyvate druhu stranu k dialogu a ona ho odmieta. Teraz ste tuto poziciu stratili. Nie je podstatne kto dava ake podmienky (to nik nebude ex post riesit, navyse nik nevie do hlbky o vasich podmienkach pre vasich hosti), faktom bude, ze RTVS moze vyhlasit to co ste doteraz vyhlasovali vy; ze pozyvaju druhu stranu k dialogu, ale ona nema zaujem. Nechpem, preco Vam nestacilo ako poistka proti manipulacii offline video, ktore. by ste si mali pravo sukromne pocas relacie natocit + pravo ho pouzit ak by doslo k manipulacii zaznamu zo strany RTVS.

Pridaj komentár