Laboratóriá USA na Ukrajine 2. časť

· Čas čítania: 6 min.
foto: archív

Pokračujeme v analýze článku z ukrajinského denníka Strana, ktorý sa zaoberá problematikou amerických biologických laboratórií na Ukrajine. Prvú časť si môžete prečítať tu: https://zemavek.sk/laboratoria-usa-na-ukrajine-1-cast/.

V r. 2010 – 2012 (číže za vládnutia Janukoviča) ukrajinské úrady iniciovali kontroly a preverovali, či sa v laboratóriách dodržiavajú všetky bezpečnostné opatrenia. Počas kontrol  našli rad hrubých porušení, ktoré mohli zapríčiniť únik kmeňov nebezpečných infekcií. Dokonca zaregistrovali fakt odvedenia odsávacej ventilácie do priestorov materskej školy,“ uvádza sa v liste Medvedčuka a Kuzmina. Ďalej ľudoví poslanci napísali, že v roku 2013 prezident Viktor Janukovič odmietol takú spoluprácu s USA. Ale už v lete 2014 Petro Porošenko v nej pokračoval,“ pripomína autor článku.

„Je celkom pravdepodobné, že Janukoviča zbavili moci vďaka aktívnej účasti vlády Spojených štátov práve kvôli jeho odmietnutiu spolupráce s Pentagónom,“ predpokladajú poslanci Opozičnej platformy. V závere podotýkajú: „Nie je vylúčene, že tajná a nepriezračná činnosť nebezpečných zahraničných objektov na území Ukrajiny má za úlohu testovanie účinkov vírusu a baktérií na organizmoch Ukrajincov, a poslanci žiadajú, aby súčasné vedenie Ukrajiny tieto veci dalo do poriadku,“ uvádza denník.

„Téma biologických laboratórií USA na Ukrajine nie je nová a práve Kuzmin sa ňou zaoberá už niekoľko rokov. Je známe, že Ženevská konvencia z r. 1972 zakazuje výrobu bakteriologických zbraní, a práve z tohto dôvodu ho americkí vojaci nevyrábajú na území USA. A načo by to robili, keď je na svete tak veľa perfektných polygónov, ako Ukrajina alebo Gruzínsko, kde sa dá vyrábať a testovať na tamojšom obyvateľstve hociktoré smrtonosné vírusy? Postačí iba vybudovať vojenské laboratórium, udeliť mu neškodný názov typu „Laboratórium sanitárnej epidemiologickej stanice“ a poslať tam svojho kurátora…“ napísal Renat Kuzmin na svojej facebookovej stránke v roku 2018,“ pripomína autor článku.  

„Pripomenul túto tému v súvislosti s odhaleniami gruzínskeho exministra štátnej bezpečnosti Igora Giorgadzeho. V roku 2018 vyhlásil, že americké centrum Lugara, ktoré sa nachádza v Tbilisi, testovalo na gruzínskych občanoch preparát „Sovaldi“ americkej firmy Gilead Sciences. V následku toho údajne zahynulo 73 dobrovoľníkov,“ pripomína autor článku. 

 „22. apríla veľvyslanectvo USA na Ukrajine odpovedalo na výzvu Kuzmina. Odpoveď však nebola adresovaná bezprostredne ukrajinským ľudovým poslancom, ale vo všeobecnosti ako odpoveď na „ruskú dezinformáciu.“ Veľvyslanectvo potvrdilo, že biologické programy na Ukrajine sú pod kuratelou ministerstva obrany USA. Už iba jediný tento fakt je pozoruhodný… Avšak, podľa slov diplomatov, Pentagón spolupracuje na Ukrajine s našou vládou. Cieľom je „zabezpečenie chráneného skladovania pôvodcov chorôb a nebezpečných toxínov v štátnych zariadeniach.“ Za účelom, aby sa popritom dalo uskutočňovať civilné výskumy a vyrábať vakcíny,“ cituje odpoveď Američanov, zverejnenú na portálu americkej ambasády na Ukrajine, autor článku v denníku „Strana“. 

„Tiež pracujeme s našimi ukrajinskými partnermi na tom, aby sme vyvinuli schopnosť Ukrajiny objavovať výbuchy, vyvolané nebezpečnými patogénmi, ešte predtým, ako budú predstavovať hrozbu pre bezpečnosť alebo stabilitu,“ uvádza americká ambasáda na Ukrajine – https://ua.usembassy.gov/uk/u-s-ukraine-partnership-to-reduce-biological-threats. Diplomati poukazujú na to, že ich spoločné úsilie napomáha garancii, že sa nebezpeční pôvodcovia nedostanú do cudzích rúk. Taktiež vymenovali konkrétne ukrajinské rezorty, s ktorými spolupracujú: 

  • Ministerstvo zdravotníctva Ukrajiny,
  • Štátna služba Ukrajiny pre otázky bezpečnosti potravín a ochrany práv spotrebiteľov,
  • Národná akadémia agrárnych vied,
  • Ministerstvo obrany Ukrajiny.

Američania tvrdia, že program pre zníženie biologickej hrozby ministerstva obrany USA spolupracuje s krajinami – partnermi v boji proti hrozbe vypuknutia /úmyselných, náhodných a prirodzených/ najnebezpečnejších infekčných ochorení na svete,“ cituje autor článku tvrdenia americkej ambasády. „V radoch podobných partnerov je aj Ukrajina. Čo sa konkrétne robí v laboratóriách, diplomati prezrádzajú veľmi neurčito – realizujú sa „výskumné partnerstva“ a „opatrenia biologického pozorovania“. Ale niektoré vysvetlenia predsa uvádzajú: 

  • Hodnotia rizika vírusov, ktoré potenciálne prenášajú prelietavé vtáky nad Ukrajinou, 
  • Pozorujú rozšírenosť Krym-Kongo hemoratickej horúčky a hantavirusov na Ukrajine a potenciálnu potrebu v diagnostike pacientov s podozrením na leptospirózu, 
  • Kontrolujú rozšírenie vírusu afrického moru medzi domácimi prasatami a divokými diviakmi na Ukrajine; bádajú súbor génov, uskutočňujú biologický dohľad za  africkým morom a uskutočňujú regionálne hodnotenie rizík v regiónoch. 

Následne Američania uvádzajú aj ďalšie zaujímavé fakty. Napríklad, že zmodernizovali mnohé laboratória ministerstva zdravotníctva Ukrajiny a Štátnej služby bezpečnosti potravín a ochrany spotrebiteľov. A v roku 2019 začali budovať dve laboratória v Kyjeve a Odese. Ďalšou súčasťou americko-ukrajinskej spolupráce je vedecký mentorský list. Číže predstavitelia USA učia ukrajinských kolegov príprave publikácií za účelom následného získania grantov,“ cituje autor článku list americkej ambasády na Ukrajine  – https://strana.ua/news/263131-laboratorii-ssha-v-ukraine-chto-o-nikh-izvestno.html/.

Poukazuje na to, že americká ambasáda pripomenula, že „sa Ukrajina v roku 2016 pripojila k americkému epidemiologickému dohľadu nad chorobami na Východe.“ Uvádza, že v závere svojho listu americká ambasáda tvrdí, že podobná americko-ukrajinská spolupráca „je potrebná pre globálny mier a rozvoj prostredníctvom zníženia rizík, spojených s chemickými, biologickými, rádiologickými a jadrovými zbraňami…“  

Autor podotýka, že na internete nie je veľa informácií o amerických laboratóriách vo svete, vrátane Ukrajiny. Písali o tom, napríklad,  srbskí a bulharskí novinári, ktorí zverejnili mapu amerických laboratórií na Ukrajine. Zverejnili tiež dokumenty, ktoré svedčia o tom, ako Pentagón financoval laboratória v Charkove a Dnepropetrovsku, ktoré predtým boli bežnými sanitárno-epidemiologickými stanicami… Prvá v rokoch 2010 – 2012 získala od amerických „sponzorov a pánov“ 1,5 milióna dolárov a druhá 2 milióny dolárov. Na portálu Štátneho departmentu USA sa nachádza aj dohoda medzi Ukrajinou a USA z 29. augusta 2005.   

„Je to veľmi zaujímavý dokument. Napríklad, sa v ňom uvádza, že ministerstvo zdravotníctva Ukrajiny malo posielať na ministerstvo obrany USA kópie nebezpečných patogénov, ktoré budú vyvinuté na základe výskumov v ukrajinských laboratóriách. Obe strany sa tiež dohodli, že sa informácia o výsledkoch spoločnej práce bude utajovať. Pričom, ak za tajné ich bude považovať Pentagón, automaticky budú tajné aj na Ukrajine. Ale naopak – ak Ukrajina udrží v tajnosti niektoré informácie, pre Američanov tieto informácie budú prístupné,“ uvádza autor článku a pripomína, že americkí zamestnanci týchto laboratórií sú chránení… diplomatickou imunitou, čo je ozaj „svetový unikát“…  

„Ale prečo Američania otvárajú taký veľký počet laboratórií a investujú do nich obrovské finančné prostriedky a pritom všetko udržiavajú v tajnosti? A navyše pod záštitou vojenského rezortu USA… Vysvetľuje to novinár Jurij Tkačev: „Tieto laboratória sa zaoberajú bádaním správania sa nebezpečných patogénov za určitých regionálnych podmienok – v súlade s klimatickými, demografickými a inými faktormi. Daný prieskum sa dá označiť za bádanie za dvojitým účelom: na jednej strane, sú ozaj dôležité s pohľadu hrozieb šírenia toho alebo iného ochorenia a vypracovania odporúčaní pre boj proti ochoreniam. Na druhej strane, výsledky výskumov môžu byť využité aj pri výrobe bakteriologických zbraní za účelom ich použitia v tom alebo inom regióne,“ cituje autor článku Jurija Tkačeva. 

Ukrajinský denník „Strana“ si posvietil iba na maličký zlomok činnosti stoviek amerických biologických laboratórií, ktoré sú roztrúsené na celom svete, a iba jemne naznačil, aké obrovské nebezpečenstvo predstavujú pre životy a zdravie miliárd ľudí na planéte. Pandémia koronavírusu jasne ukázala, aké je to nebezpečné, keď „uletí“ jeden – jediný vírus. Nik si nevie predstaviť tú hrôzu, keby z amerických laboratórií uniklo „iba zopár“ takých vírusov…  

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].

UPOZORNENIE

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

 

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár