Mladý brazílsky doktor zomrel pri testovaní oxfordskej vakcíny Astra Zeneca

Foto: catracalivre.com.

Britská farmaceutická spoločnosť AstraZeneca, ktorá vyvinula vakcínu na Covid-19 s vedcami z Oxfordskej univerzity, so štedrou podporou miliardára Billa Gatesa, čelí už druhému vážnemu škandálu. Začiatkom septembra, bolo testovanie vakcíny vo Veľkej Británii zastavené po tom, čo jeden z dobrovoľníkov utrpel „závažný nepriaznivý účinok“. Informovali sme o tom 10.9.2020 v článku: https://zemavek.sk/vyskum-vakciny-astrazeneca-pozastaveny/. Teraz došlo k úmrtiu mladého človeka. Ide o tú istú vakcínu AZD1222, ktorú pre každého obyvateľa Európskej únie, predkúpila Európska komisia v auguste v objeme 400 miliónov dávok.

Lekár João Pedro Feitosa (28), dobrovoľník, ktorý sa zúčastnil testov vakcíny Astra Zeneca na Covid-19 v Oxforde, zomrel na komplikácie spôsobené vírusom SARSCoV2 . Podrobnosti štúdie nie sú verejné. Po vzbudení obrovského mediálneho záujmu, upresnili informáciu, že João Pedro nedostal dávku vakcíny, ale placeba. Národná agentúra pre dohľad nad zdravím (Anvisa) informovala, že napriek jeho smrti nezávislý výbor navrhol, aby štúdia pokračovala. „V súvislosti so smrťou dobrovoľníka testujúceho vakcínu v Oxforde bola spoločnosť Anvisa formálne informovaná o tejto skutočnosti 19. októbra 2020. Agentúre boli poskytnuté údaje týkajúce sa vyšetrovania, ktoré uskutočnil Medzinárodný výbor pre hodnotenie bezpečnosti. Na základe záväzkov dodržania etického tajomstva stanoveného v protokole, príslušné regulačné agentúry, ktoré dostávajú čiastočné údaje týkajúce sa vyšetrovania vykonaného týmto výborom, navrhli v štúdii pokračovať,” informuje Anvisa.

AstraZeneca uviedla, že kvôli dôvernosti a študijným pravidlám, nemôže komentovať jednotlivé prípady. „Striktne dodržiavame lekárske tajomstvo a predpisy o klinických štúdiách a v súlade s týmito zásadami môžeme potvrdiť, že boli dodržané všetky požadované procesy kontroly,“ uvádza sa v poznámke. Vyvinutá oxfordská vakcína je hlavnou “zbraňou! vlády Jaira Bolsonara, proti Covid-19. Testy v Brazílii sú vo fáze 3, kedy sa účinnosť vakcíny overuje monitorovaním tisícov dobrovoľníkov. V Brazílii sa vakcína aplikuje 5 000 dobrovoľníkom. Brazílska vláda na túto vakcínu vynaloží 1,9 miliárd dolárov, z toho 1,3 miliardy na platby spoločnosti AstraZeneca, 522,1 milióna dolárov na vakcínu spoločnosti Fiocruz / Bio-Manguinhos a 95,6 milióna dolárov na vakcínu technologickej spoločnosti Fiocruz. Vakcína AstraZeneca používa replikačne deficitný vírusový vektor šimpanza založený na oslabenej verzii vírusu (adenovírus), ktorý spôsobuje infekcie u šimpanzov a obsahuje genetický materiál spikovaného proteínu SARS-CoV-2. Po očkovaní sa produkuje povrchový hrotový proteín, ktorý aktivuje imunitný systém tak, aby napadol COVID-19, ak neskôr infikuje telo.

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Zdroje:

/1/ Brasileiro que morreu após testes tomou placebo e não vacina de Oxford, https://catracalivre.com.br/, 21.10.2020

/2/ Company exploring further additional global capacity to provide broad and equitable access. AstraZeneca, 13.6.2020

/3/ University of Oxford potential COVID-19 vaccine Phase III clinical trial initiated in the US, AstraZeneca,3.9.2020

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected] UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2022

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Leave a Reply