MOHUTNÁ A ROZSIAHLA PODZEMNÁ PEVNOSŤ UKRONACISTOV AŽ DO HĹBKY 300 M! ZLOŽITOSŤ ÚTOKU NA BACHMUT

Foto: Soľná baňa Soledar / tov-tob.livejournal.com

Tí z vás, ktorí sledujete súčasný priebeh vojny na Ukrajine, ste si určite všimli, aké veľké problémy má ruská armáda a najmä sily skupiny Wagner, s dobytím a obsadením mesta Bachmut. Dlhotrvajúca bitka o Bachmut je v tlači označovaná ako symbol ruskej slabosti. Človek si potom musí položiť otázku, čo je na tom meste také dôležité, že sa ho UA armáda snaží udržať za každú cenu, vrátane obrovských strát? Keď sa divíte na rôzne zdroje, či už ruské, alebo mainstream, stále len čítate, že ide o veľmi dôležitú križovatku, ktorá potom otvára cestu ďalej na Slavjansk a Krematorsk.

Foto: Southfront.org

Ale dnes som zistil, že skutočný dôvod sa pravdepodobne skrýva pod povrchom Bachmutu/Soledaru v Soledarských soľných baniach (známych tiež ako Artyomsolické soľné bane), v ktorých sa v hĺbke 80-100 metrov pohybujú nielen zhluky ľudí, ale aj tanky a bojové vozidlá pechoty. Zásoby zbraní sú tu uložené už od prvej svetovej vojny. Soľná baňa je monštrum, ktoré má cez 200 km tunelov.

Pred začatím špeciálnej vojenskej operácie na Ukrajine bol podnik Artyomsol najväčším podnikom na ťažbu a predaj kuchynskej soli v strednej a východnej Európe. Skladá sa z piatich soľných baní, ktoré sa nachádzajú na území miest Soledar a Praskovievka: bane č. 1, č. 3, č. 4, č. 7 a baňa Volodarskij. Sú vzájomne prepojené železnicou a cestou a tiež rozvinutým systémom podzemných komunikácií, ktoré po vypuknutí vojnových akcií zdokonalil vojenský personál Ozbrojených síl Ukrajiny.

Betónom vystužené banské šachty majú hĺbku 150 až 280 m. Pod nimi sú komory, ktoré môžu dosahovať šírku 17 m a výšku 13 m. Na dopravu soli vyťaženej vŕtaním a odstrelom do šachty bola použitá železničná doprava. Teraz sa teda pod kontrolou ozbrojených síl Ukrajiny v Soledáre a susednej Praskovjavke nachádzajú obrovské prepojené a opevnené podzemné priestory v hĺbke niekoľko sto metrov.

Pre pochopenie rozsahu týchto stavieb možno uviesť, že pred začiatkom Špeciálnej operácie boli soľné bane jedinou miestnou atrakciou. Podnikali sa tam skupinové exkurzie, organizovali tematické výstavy, koncerty symfonických orchestrov a v jednej z jaskýň bolo organizované speleosanatórium Soľná symfónia. A to všetko súbežne s prebiehajúcou produkciou viac ako dvoch miliónov ton soli ročne.

foto: riafan.ru

Podzemná pevnosť ozbrojených síl Ukrajiny

Systém soľných baní Artyomsol už využívajú ozbrojené sily Ukrajiny ako podzemnú pevnosť. Vo veľkých hĺbkach sú vybavené sklady munície, ubikácie pre personál a na niektorých miestach aj hangáre pre techniku. A „dostať“ sa k nim z povrchu je takmer nemožné. Podzemná komunikácia slúži ukrajinskému vojenskému personálu aj na pohyb medzi pozíciami a prístupmi a niektoré vchody do baní sú zamínované a pripravené na vyhodenie do povetria. Z hľadiska obtiažnosti útoku môžu bane Artyomsol ľahko konkurovať slávnemu Azovstalu v Mariupole.

To pomáha vysvetliť, prečo Ukrajina nasadzuje stále menej ľudí do boja v mlynčeku na mäso na povrchu. Ide o kritické zariadenie. Je však možné, že Ukrajina v baniach uložila dôkazy o svojom programe biologických zbraní? Ide o viac ako len o kľúčový prepravný/logistický uzol.

Evgeny Prigozhin, tvorca Wagner Group, ponúkol nasledujúcu aktualizáciu o situácii v Bachmute a mimochodom spomína soľné bane:

„Bachmut je centrálnym bodom východného frontu a serióznym logistickým centrom. A našou úlohou je umierať čo najmenej a zničiť nepriateľa čo najviac.
Jeho hlavná črta je v jeho jedinečných historických a geografických obranných schopnostiach, medzi ktoré patrí po prvé rozdelenie mesta na niekoľko častí vodnými prekážkami. Po druhé, susedstvo Bachmut je komplex osád, ktoré vytvárajú jednotný obranný systém. Po tretie, je to jedinečná krajina, rokliny a výšiny, ktoré sú prírodnými tunelmi. A čerešničkou na torte je systém baní Soledar a Bachmut, vlastne sieť podzemných miest, v ktorých sa v hĺbke 80-100 metrov nachádza nielen zhluk ľudí, ale pohybujú sa aj tanky a bojové vozidlá pechoty. A zásoby zbraní tu boli uskladnené už od prvej svetovej vojny.“ (c) Prigozhin

https://t.me/sonar_21/162

Viac foto kliknutím na tento odkaz.

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Zdroje:
1. Underground fortress of the Armed Forces of Ukraine: what is the complexity of the assault on Soledar, scooptrade.com, 4. Január 2023
2. WHAT IS UKRAINE HIDING IN THE BAKHMUT SALT MINES?, sonar21.com, 7. Január 2023
3. MOHUTNÁ A ROZSÁHLÁ PODZEMNÍ PEVNOST UKRONACISTŮ…, cz24.news, 10. Január 2023
4. Amos Chapple: Salt Of The Earth: Inside Ukraine’s Artyomsol Mine, rferl.org, 15. Jún 2019

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].

 

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

 

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2025

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár