Na Ukrajine sa tešia z útokov ukrajinskej armády, opatrnejší odborníci varujú, že je to iba dočasný úspech

Foto: Strana.ua

Na Ukrajine sa toho v posledných dňoch udialo oveľa viac, ako v priebehu posledného mesiaca. Politici, analytici a média vo mnohých štátoch, a najviac pochopiteľne na Ukrajine, ospevujú úspechy ukrajinskej armády, podrobne informujú a dobytých mestách a obciach, publikujú mapy a optimistické analýzy. Iba niektorí analytici naznačujú, že „ešte nie je večer“ a úspechy ukrajinskej armády sú dočasné. Generálny štáb Ozbrojených síl Ukrajiny informoval, že ukrajinské jednotky vošli do Kupjansku, ale zároveň priznal, že ruská armáda pokračuje v útokoch na Sosnovku (na severe Charkovskej oblasti), Majorsk, Nikolajevku Vtoruju, Zajcevo, Veseluju Dolinu, Soledar, Bachmut, Peski, Pervomajskoje a Novomichajlovku (Donecká oblasť).

Ukrajinskí novinári si všimli, že nemecká ministerka zahraničných vecí Annalena Baerbocková neochotne reagovala na dopyt Ukrajiny dodať Kyjevu tanky Leopard. Citovali správy, ktoré priniesla nemecká televízna stanica N-tv vo svojej analýze výsledkov Baerbokovej návštevy Kyjeva. Podotkli, že Nemka úprimne nereagovala na priamu žiadosť vedúceho ministerstva zahraničných vecí Ukrajiny Dmytra Kulebu: „Keď sa situácia v regiónoch zmení, vždy analyzujeme našu podporu a budeme spolu s našimi partnermi diskutovať o ďalších krokoch…“ Prisľúbila, že Nemecko dodá ďalších desať „Gepardov“  najskôr,“ citovali Baerbockovú ukrajinskí novinári.

Poukázali na to, že domáci a zahraniční analytici, ale aj politici pripisujú úspechy Ukrajiny na fronte pokusom o udržanie západnej podpory v predvečer zimy a energetickej krízy v Európe. „Na Kyjev sa vytvára tlak, aby demonštroval pokrok pred začiatkom zimy, uprostred hrozieb ruského prezidenta Vladimíra Putina zastaviť všetky dodávky energie do Európy,“ citovali ukrajinskí analytici analýzu agentúry Reuters.

Uviedli tiež, že americká spravodajská služba pomohla Kyjevu pripraviť protiofenzívu. Citovali denník The New York Times, ktorý označil udalosti v Charkovskej oblasti za „takmer hlavnú tému.“ „Súčasní predstavitelia USA napriek tomu zdôrazňujú, že je príliš skoro na posúdenie, či bude ukrajinská armáda schopná pokračovať v ofenzíve rovnakým tempom. Koniec koncov, utrpeli značné straty a trpia nedostatkom delostreleckých granátov. Niektorí americkí predstavitelia sa domnievajú, že čím úspešnejšia bude Ukrajina v najbližších dňoch, tým je pravdepodobnejšie, že Rusko bude hľadať spôsoby, ako vrátiť úder,“ podotkli ukrajinskí analytici.

Citovali aj odchádzajúceho veľvyslanca Ukrajiny v Nemecku Andrija Meľnyka, ktorý mimoriadne ostro a totálne vulgárne reagoval na vyhlásenie nemeckého politológa Johannesa Warwicka o výhode Ruska vo vojne s Ukrajinou. Warwick varoval, že rusofóbovia zjavne preháňajú, v súčasnosti jasajú, ale ozbrojený konflikt ešte nekončí: „Je to nepopulárny názor: podľa môjho názoru, správy o úspechoch ukrajinských vojsk nemenia celkový obraz. Bohužiaľ, Rusi majú stále výhodu a v strednodobom horizonte vyzerajú silnejšie. Neexistuje žiadna alternatíva k politickému urovnaniu konfliktu,“ uviedol nemecký odborník na Twitteri. „Nepopulárny názor: choď do…“/“Unpopuläre Meinung: Fuck off…“/, reagoval na jeho slová ukrajinský „diplomat“, banderovec a totálny kretén Andrij Meľnyk.

Popoludní ukrajinské média informovali o raketovom útoku ruskej armády, v následku ktorého ukrajinské jednotky utrpeli značné straty – hlavne, bolo zničené veľké množstvo západnej vojenskej techniky, ktorá iba prednedávnom bola dodaná na Ukrajinu. „Ministerstvo obrany Ruskej federácie potvrdilo útok na Pokrovsk (bývalý názov – Krasnoarmejsk) v Doneckej oblasti. V dôsledku ostreľovania bolo, podľa ukrajinskej strany, zabitých 6 ľudí. Vysoko presné pozemné rakety Iskander zasiahli vojakov silu a vojenskú techniku  28.  motorizovanej pešej brigády Ozbrojených síl Ukrajiny počas vykládky na železničnej stanici Krasnoarmejsk,“ uviedli ukrajinské média.

Oznámili tiež, že Grécko nebude posielať ruské systémy protivzdušnej obrany S-300 na Ukrajinu, pretože sú potrebné na obranu samotného Grécka. Uviedol to predseda vlády Kyriakos Mitsotakis, ktorý vystúpil na Medzinárodnej výstave v Solúne. „Dohodli sme sa, že pošleme niekoľko starých gréckych bojových vozidiel pechoty pod podmienkou, že budú okamžite nahradené modernejšími nemeckými obrnenými vozidlami. Rokovania o tomto našom rozhodnutí pokračujú. Nemôžem k tomu pridať nič viac,“ citovali gréckeho premiéra ukrajinskí novinári.

Uviedli, že Vladimír Putin telefonoval s Emmanuelom Macronom. Informovali o ruskej verzii rokovaní /asi vtedy ešte francúzske média nevydali aktuálne informácie/, že boli prediskutované dve hlavné otázky – Záporožská jadrová elektráreň a vývoz obilia. Ruský prezident upozornil na pravidelné ukrajinské útoky na zariadenia jadrovej elektrárne, vrátane skladiska rádioaktívneho odpadu. „Okrem toho, povedal o tom, čo podľa jeho názoru robia odborníci Ruskej federácie na zabezpečenie fyzickej ochrany Záporožskej jadrovej elektrárne.  Macronovi povedal, že je potrebné ovplyvniť Kyjev, aby sa okamžite zastavil ostreľovanie,“ citovali ruského prezidenta ukrajinské média.

Citácia amerického prezidenta bola veľmi stručná. Americkí novinári ho požiadali, aby komentoval protiútok ukrajinskej armády na Donbase. Joe Biden povedal, že o tomto protiútok je informovaný, ale komentovať ho nebude…

Na druhej strane, ukrajinskí novinári podrobnejšie uviedli výroky ruského ministra zahraničia Sergeja Lavrova na margo súčasnej situácie a možných rokovaní Moskvy a Kyjeva. „Náš postoj vyjadril prezident. Nie sme proti rokovaniam, neodmietame rokovania. Tí, ktorí to odmietajú, by však mali pochopiť, že čím dlhšie tento proces oneskoria, tým ťažšie bude rokovať. Koncom marca sa navyše dosiahla dohoda na základe návrhov ukrajinskej delegácie. Tento prístup sme podporili. Ukrajinci to odmietli. O dva dni neskôr došlo v Buche k provokácii,“ pripomenul Lavrov a vysvetlil, prečo prvé rokovania stroskotali.

Už teraz v Kyjeve hovoria, že rokovania sa môžu uskutočniť až po víťazstve Ukrajiny. A potom, keď Rusko opustí ukrajinské krajiny, budú pripravené hovoriť a diktovať nám svoje podmienky. A v tomto sú aktívne podporovaní, dokonca aj v Londýne, Washingtone, Bruseli. Preto, ak je to ich voľba, potom vieme, ako dosiahnuť ciele, ktoré stanovil náš prezident v rámci špeciálnej vojenskej operácie,“ citovali ukrajinské média Sergeja Lavrova.

Neskoršie večer priznali, že „ruka NATO je jasne rozpoznateľná v činnosti ukrajinskej armády, ktorá vedie ohromujúcu protiofenzívu v Charkovskej oblasti…“ Citovali nemecký  Bild, ktorý prízvukuje, že je zrejmé, že presné západné údaje rozviedky viedli k ukrajinskému prielomu v zle bránenom sektore frontu. „Ani skúsení odborníci tam neočakávali ukrajinskú ofenzívu, pretože celé mesiace nedošlo k žiadnemu pohybu. Je zrejmé, že ukrajinský generálny štáb sa riadil presným plánom, aby nevzbudil podozrenie ruskej armády,“ citovali ukrajinskí novinári nemecký Bild.

Celý večer nadšene písali o tom, ako ukrajinská armáda útočí a dobíja mestá a obce a tým sa skončil už 200. deň ozbrojeného konfliktu na Ukrajine.

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Zdroje:

 1. 200-й день войны в Украине. Главные новости 11 сентября. Обновляется, Страна, 11.9.2022
 2. https://t.me/stranaua/63102
 3. Данилов рассказал, где остановится контрнаступление ВСУ, и спрогнозировал распад России, Страна, 11.9.2022
 4. https://t.me/stranaua/63103
 5. Глава МИД ФРГ неохотно отреагировала на требование Украины поставить Киеву танки “Леопард” – СМИ, Страна, 11.9.2022
 6. https://t.me/stranaua/63113
 7. Генштаб объявил о заходе ВСУ в Купянск. Утренняя сводка, Страна, 11.9.2022
 8. https://t.me/stranaua/63144
 9. “Не вірив, що вони настільки кончені”: Резніков назвав свою помилку щодо вторгнення РФ, UNIAN, 11.9.2022
 10. https://t.me/stranaua/63144
 11. Залужний про успіхи ЗСУ: до виходу на держкордон на Харківщині залишається 50 кілометрів, UNIAN, 11.9.2022
 12. https://t.me/stranaua/63164
 13. ЗСУ звільнили ще один населений пункт на Харківщині (відео), UNIAN, 11.9.2022
 14. https://t.me/stranaua/63217
 15. Від початку війни ворог випустив по Дніпропетровщині 180 ракет, пошкоджені 2000 будинків, UNN, 11.9.2022
 16. https://t.me/stranaua/63258
 17. росіяни вночі обстріляли Харків ракетами С-300 з Бєлгородської області, UNN, 11.9.2022
 18. Запорізька АЕС повністю зупинена – Енергоатом, Ukrinform, 11.9.2022
 19. ЗСУ звільнили селище Чкаловське на Харківщині, Ukrinform, 11.9.2022
 20. Сумщину й Чернігівщину знову обстріляли з території рф, Ukrinform, 11.9.2022
 21. Україна сама має визначати, як звільняти окуповані до 24 лютого території – радник Байдена з нацбезпеки, Європейська правда, 11.9.2022
 22. Кулеба: німецькі танки прийдуть в Україну, для цього рішення потрібен час, Європейська правда, 11.9.2022
 23. Генерал Романенко: звільнення Херсона у жовтні можливе, Кремлю потрібен Київ. Інтерв’ю, Obozrevatel, 11.9.2029
 24. ЗСУ зайшли в Куп’янськ, триває деокупація: Генштаб розповів про нові успіхи на Харківщині, Obozrevatel, 11.9.2022
 25. Залужний – про контрнаступ на Харківщині: до виходу на держкордон залишається 50 км, Obozrevatel, 11.9.2022
 26. Російські війська завдали ракетного удару по центру Дніпра: є постраждалі (фото), Focus, 11.9.2152
 27. Відступ російських військ у Харківській області: Кадиров назвав цю ситуацію “офігенною”, Focus, 11.9.2122
 28. Ракетні обстріли ЗС РФ Донецької області: загинуло 6 людей у Покровську (фото), Focus, 11.9.2022
 29. Дальні бомбардувальники РФ вдарили по Україні ракетами Х-22, УКРАЇНСЬКА ПРАВДА, 11.9.2022
 30. Окупанти обстріляли Вознесенськ: щонайменше двоє поранених, УКРАЇНСЬКА ПРАВДА, 11.9.2022
 31. У Балаклеї українські військові знайшли під російським триколором вірш Шевченка, УКРАЇНСЬКА ПРАВДА, 11.9.2022
 32. 200-Е СУТКИ ВОЙНЫ: ВСУ УЖЕ ОСВОБОДИЛИ ОКОЛО ДВУХ ТЫСЯЧ КВАДРАТНЫХ КИЛОМЕТРОВ УКРАИНСКОЙ ТЕРРИТОРИИ, Киевская правда, 11.9.2022
 33. РОССИЙСКИЕ ОККУПАНТЫ ОБСТРЕЛЯЛИ ЖИЛОЙ КВАРТАЛ НИКОЛАЕВА: ПО МЕНЬШЕЙ МЕРЕ 9 ЧЕЛОВЕК ПОЛУЧИЛИ РАНЕНИЯ, Киевская правда, 11.9.2022

 

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

 

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2022

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Leave a Reply