Tresty za nerešpektovanie opatrení

· Čas čítania: 4 min.
Zdroj: youtube

Svetom sa šíri násilie, bitky, pokuty pre tých, ktorí nie sú ochotní rešpektovať koronavírusové opatrenia. Ako informuje The Jakarta Post, tresty pre odporcov masiek v Indonézii zahŕňajú: trhanie buriny v miestnych parkoch, beh na 800 metrov šprintom pod horúcim slnkom, čistenie kanalizácie, sedenie v pohrebnom vozidle v rakve na Jáve, kopanie hrobov na verejnom cintoríne a iné. Takisto v Austrálii sú ľudia, za nenosenie masky, zdieľanie informácií o protestoch na facebooku, porušenie zákazu vychádzania, pokutovaní a zatýkaní. V Indii polícia tých, ktorých prichytí bez masky na tvári, bije palicami, obuškami, fackuje ich alebo ich núti robiť na drepy, kľuky, plaziť sa a váľať po ulici. Tiež dáva porušovateľom značky na čelo fixkou, aby ich „hanba“ bola viditeľná. V Južnej Afrike ľudí rozháňajú pomocou vodných diel, kopú do nich a strieľajú na civilistov gumovými nábojmi. Na Bali rozstrekujú po uliciach dezinfekciu, nehľadiac na to, koho zasiahnú. Dvoch mladíkov, ktorí navštívili pláž napriek zákazu, spútali, zverejnili ich pasy a museli sa ospravedlniť vo verejnej televízii. Na Filipínach obyvateľom, ktorí nedodržujú vyhlášku, ukladajú finančné pokuty, pri opakovanom delikte im hrozí trest odňatia slobody na jeden mesiac. Porušovateľov pravidiel umiestňujú do klietok pre psov a nútia ich sedieť na prudkom slnku.

Indonézska skupina pre ľudské práva označuje tresty, ktoré sú udeľované ľuďom za nedodržiavanie koronavírusových opatrení, za „ponižujúce“. Podľa organizácie pre práva nezvestných osôb a obetí násilia (KontraS) nútia tých, ktorí nenosia tvárovú masku alebo nedodržiavajú sociálne dištancovanie k tomu, aby robili kľuky na ulici alebo kopali hroby. Rivanlee Anandar, zamestnanec KontraS, pre VOA Indonézia uviedol, že medzi neadekvátne tresty uložené orgánmi v niekoľkých regiónoch patrí aj prinútenie porušovateľov, aby ležali určitý čas v otvorenej rakve. Na dohľad nad trestami boli podľa polície nasadení národní policajti a príslušníci Indonézskej národnej armády (TNI).

Evani Jesselyn, majiteľke kaviarne v Jakarte, povedali, že môže čistiť verejnú kanalizáciu alebo zaplatiť pokutu, lebo pri šoférovaní v aute nemala masku. „V tom čase som bola v aute sama a masku som mala. Zrazu som však cítila, že sa mi dýcha trochu ťažko a tak som si ju trochu stiahla, aby som sa nadýchla čerstvého vzduchu,“ povedala. Po zatknutí bola Evani okamžite odoslaná na pojednávanie. Strávila hodinu v preplnenej hale čakaním na sudcu. „Bála som sa, lebo som musela čakať v dave, bez sociálneho dištancovania,“ povedala. Evani sa rozhodla zaplatiť pokutu. Arifin, vedúci úradu pre verejný poriadok provincie Jakarta, uviedol, že zatiaľ, čo si viac ľudí uvedomuje potrebu nosiť tvárové masky na verejnosti, polícia zistila, že niektorí ich nenosia správne. „Niektorí nosia masku pod bradou alebo pod krkom.“ Budeme sankcionovať osoby, ktoré nebudú nosiť masku správne. Úrad pre verejný poriadok zinkasoval na pokutách už 162 tisíc dolárov v krajine, kde podľa Svetovej banky bol ročný príjem na obyvateľa v minulom roku 4 135 dolárov.

Indonézia: Ležanie v rakve ako trest za nedodržanie opatrení.

Indonézia. Dezinfekcia ulíc.

Indonézia. Cvičenie na ulici ako trest. Pod dohľadom policajtov.

India. Bitka od policajtov kvôli maske.

Screenshot dôstojníka s piatimi mladými ľuďmi uzamknutými vo vnútri klietky pre psov po tom, čo 20. marca 2020 v provincii Laguna na Filipínach porušil zákaz vychádzania. © 2020 Facebook

Filipíny. Masky nosia aj psi.

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Zdroj:

/1/ Indonesians Who Don’t Wear Masks May Face Unusual Penalties, voanews.com, 26.9.2020

/2/ NEWS ALERT: Manila requires residents to wear face masks in public, manila.cov.ph, 15.9.2020

/3/ Indonesians caught without a mask forced to dig graves for COVID-19 victims, ctvnews.ca, 17.9.2020

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected] UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

 

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár