Nedráždite čínskeho draka!

· Čas čítania: 5 min.
Zdroj: Flickr

 

Ak nejaká hlava štátu podpíše a tým pádom uvedie do platnosti zákon týkajúci sa iného štátu, a nie je to vyhlásenie vojny, snaží sa ozdobiť sprievodný text nejakou úctyplnou úvodnou frázou. Najmä ak sa týka takej superveľmoci, akou je Čína. Aj prezident Spojených štátov nechal zakomponovať do svojho vyhlásenia k zákonom z autorskej dielne Senátu S.1838 a S.2710 túto úvodnú vetičku: „I signed these bills out of respect for President Xi, China and the people of Hong Kong.“ Voľne preložené: „Podpísal som tieto zákony z úcty (rešpektu) k prezidentovi Siovi, Číne a hongkonskému ľudu.“ Skutočne rešpektu?

 


https://www.whitehouse.gov/briefings-statements/statement-president-s-1838-s-2710/#main-content

 

Vyzývavá arogancia

 

Čínsky prezident Si Ťin-pching by za obvyklých okolností takýto zdvorilostný obrat i očakával, veď sa so svojím americkým náprotivkom osobne pozná. Vídavajú sa na bilaterálnych a medzinárodných fórach a predvlani navštívil i s manželkou Donalda a Melaniu Trumpových v ich súkromnom floridskom sídle Mar-a-Lago. Podľa amerického prezidenta sa tam obaja potentáti spriatelili.

 


Prezidenti USA a Číny s manželkami v 6. apríla 2017 v súkromnom sídle Trumpovcov v Palm Beach.

Zdroj: The Straits Times

https://www.straitstimes.com/world/united-states/chinas-xi-jinping-arrives-in-florida-for-summit-with-donald-trump-afp

 

Okolnosti týkajúce sa oboch menovaných zákonov, z ktorých vzišiel 27. novembra Zákon o ľudských právach a demokracii v Hongkongu (Hong Kong Human Rights and Democracy Act of 2019) však obvyklé neboli. Atlantická veľmoc si v ňom právne kodifikovala neo-imperiálny prístup k obrovskej zámorskej krajine na spôsob arogancie imperiálnej Británie voči viacnásobne ľudnatejšej Indii v XIX. storočí. Spojené štáty si bez rešpektu a s vedomím porušenia medzinárodného práva uzurpujú nárok kontrolovať a vyhodnocovať vnútorné pomery v inej krajine a podľa vlastného svojvoľného úsudku ju potom odmeňovať uľahčením obchodovania, alebo trestať sankčnými zákrokmi.

 

Zákon o ľudských právach a demokracii v Hongkongu okrem iného poveruje Ministerstvo zahraničných vecí, aby aspoň raz za rok predkladalo správu o stave demokracie, dodržiavaní ľudských práv a plnení podmienok britsko-čínskej dohody z roku 1997 o autonómii mesta. Pokiaľ by Kongres považoval čokoľvek z toho za neuspokojujúce, môže rozhodnúť o obmedzení alebo odobraní obchodných výhod, prípadne pritvrdiť colnými sadzbami, uvaľovaním sankcií, atď. Plný text je na webovej stránke https://www.congress.gov/bill/116th-congress/senate-bill/1838/text.

 

Vládnuce kruhy vo Washingtone si hádam ani plne neuvedomujú, čo činia. K vojenskej superveľmoci (Rusku), ktorá by mohla v jadrovom konflikte vymazať Spojené štáty z povrchu Zeme, primkýnajú ešte nebezpečnejšieho protivníka: hospodársku superveľmoc Čínu, na ktorej je americká ekonomika existenčne závislá. Politické špičky vo Washingtone tlačia Rusko s Čínou do kúta a do vojensko-hospodárskej obrannej aliancie. Doterajší globálny hegemón urýchľuje antagonizovaním Číny presun ťažiska diania vo svete z transatlantického priestoru do Eurázie v období, keď na to ešte Spojené štáty nie sú dostatočne pripravené.

 

Podvracaním pomerov u oboch veľmocenských rivalov metódou rozdúchavania farebných revolúcií v niektorých ruských mestách a v Hongkongu sa politické špičky vo Washingtone ďaleko nedostanú. Technológia majdanov je už všade známa a natoľko zdiskreditovaná, že prestáva zaberať. Čínske obyvateľstvo podporí represie a nevznesie ani najmenšie námietky proti vyčisteniu Hongkongu od majdanistov, ktorí už niekoľko týždňov vandalizujú ulice, rabujú obchody, zapaľujú autá a manifestujú na námestiach pod americkými vlajkami.

 


Demonštranti na Queensway v Hongkongu 31. augusta 2019

Zdroj: Bloomberg

https://www.bloomberg.com/news/articles/2019-08-31/hong-kong-protesters-wave-u-s-flags-urge-trump-to-take-action

 

Sympatie majoritnej populácie Číňanov si politická rebélia v Hongkongu nezískala ani vypochodovaním majdanistov na ulice vo štvrtok 28. novembra a ďakovaním Donaldovi Trumpovi – opäť pod americkými vlajkami – za oba zákony v prospech prozápadnej opozície v anglofilnom Hongkongu.

Tu je záber spravodajcov všadeprítomnej CNN:

 


https://edition.cnn.com/2019/11/28/asia/hong-kong-reaction-trump-legislation-intl-hnk/index.html

 

Čo má prísť, príde

 

Čínska vláda teraz stojí pred neľahkou úlohou odpovedať spôsobom zodpovedajúcom svojmu novému postaveniu nastupujúcej superveľmoci, ako i očakávaniam domáceho obyvateľstva na pevnine a v Hongkongu.. Tamojší občania si tento mesiac zvolili v komunálnych voľbách v sedemnástich z osemnástich okresných rád reprezentáciu s výrazne prozápadnou politickou orientáciou. Dá sa predpokladať, že poskytnú rebélii v meste politické krytie do takej miery, do akej to bude ochotná tolerovať ústredná vláda v Pekingu.

 

Tá medzitým varovala prostredníctvom svojho ministerstva zahraničnýc

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

[plsc_button url=“http://bit.ly/podporit-zemavek“ target=“_blank“ color=“red“ style=“flat“ radius=“semiround“ size=“lg“]CHCEM PODPORIŤ[/plsc_button]

h vecí Spojené štáty a Západ pred pokračovaním v zasahovaním do vnútorných záležitostí Číny. Ministerstvo publikovalo vo štvrtok (28.XI.) zápis tlačovej konferencie, počas ktorej hovorca rezortu Čchen Šchu-an (Geng Shuang) pohrozil „tvrdými protiopatreniami“ („strong countermeasures„). Tie nemusia byť oficiálne špecifikované, okamžíté a okaté. Na otázky, kedy Čína vyrukuje s tými protiopatreniami, dostali zvedaví novinári dvakrát úsečnú odpoveď v tomto znení: „What should come, will come.“ „Čo má prísť, príde.“

 

 

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].

 

UPOZORNENIE

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

 

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2021

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár