Podľa prieskumu má česká verejnosť k elektromobilom rozporuplný vzťah

Česká verejnosť má rozporuplný vzťah k elektrickým automobilom. Majú ich spojené s radom obáv. Z aprílového prieskumu agentúry STEM/MARK vyplynulo, že väčšina Čechov v takom vozidle ešte nikdy nejazdila a ich cena sa musí významne znížiť, aby ich ľudia boli ochotní kupovať.

Náklonnosť k elektroautám vyjadrila v prieskume necelá pätina respondentov, naopak dvom pätinám sú nesympatické a zvyšné dve pätiny na ne nemajú vyhranený názor. Ako vodič či spolujazdec si jazdu v aute s elektrickým pohonom vyskúšalo 22 percent opýtaných.

Ako negatívum elektroáut vníma 87 percent ľudí ekologické dopady likvidácie autobatérií, 72 percent respondentov sa obáva nedostatku kovov na ich výrobu a 70 percent účastníkov prieskumu vyjadrilo obavy z vyššieho rizika požiaru. Viac ako 60 percent oslovených má obavy z deštrukcie automobilového priemyslu v Európe aj v Česku, z prevádzkových obmedzení v mrazoch či z nedostatku elektrickej energie na prevádzku elektrických vozidiel.

Ľudia naopak pozitívne vnímajú tichú prevádzku elektroautomobilov v okolí ciest rovnako ako plynulú a tichú jazdu pre posádku, oboje spomenulo 84 percent ľudí. Technologicky vyspelú výbavu ocenilo 77 percent respondentov a bezemisnú prevádzku 76 percent Čechov.

Bariérou prechodu na elektroautá je ich vysoká cena. Polovica ľudí by podľa zistení STEM/MARK akceptovala cenu 300-tisíc českých korún za nové vozidlo strednej triedy. „Ľudia by teda o elektroaute uvažovali za približne tretinové ceny proti súčasnosti,“ uviedli autori prieskumu. Druhým dôležitým parametrom je dojazd, polovica ľudí by akceptovala 500 kilometrov na jedno nabitie. Na jedno nabitie teraz väčšina áut prejde okolo 300 kilometrov.

Českú spoločnosť je možné podľa výsledkov prieskumu rozdeliť na štyri skupiny. Prvú tvoria „skalní odmietači“, ktorých je 21 percent – elektroautá sú im nesympatické, nevidia na nich nič pozitívne. Druhú skupinu tvoria „skeptici“, tých je 25 percent – elektrické automobily sú im prevažne nesympatické, vidia u nich mnoho negatív, ale uznávajú niektoré pozitíva. Treťou skupinou sú „vyčkávajúce, ktorých je 34 percent – k elektroautám necítia ani sympatie ani antipatie a vidia u nich ako pozitíva, tak negatíva. Poslednou skupinou s 19 percentami sú „nadšenci“ – elektrické autá sú im skoro výhradne sympatické, vidia v nich pozitíva , Ale aj oni majú obavy z niektorých negatív.

Česko podľa štatistík zostáva na trhu elektrických osobných áut dlhodobo na chvoste. Vlani sa v ČR predalo necelých 7000 elektroáut, to sú zhruba tri percentá zo všetkých predajov. Výskumu agentúry STEM/MARK prostredníctvom on-line dopytovania na Českom národnom paneli sa koncom apríla zúčastnilo vyše 500 ľudí od 15 do 64 rokov.

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Zdroj:

(1) Česká veřejnost má k elektroautům rozporuplný vztah, ukázal průzkum, ČTK, 11.6.2024

 

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].

 

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

 

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2022

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár