Rada Európy sa obula do Macrona

Tagged With: , , , , Add Comment

41-ročný bývalý investičný bankár, ktorého ktorému nadnárodný kapitál vydláždil cestu do Elyzejského paláca, nastúpil predvlani do prezidentského úradu s jediným poslaním: zbúrať sociálny štát, odstaviť ho od spoluriadenia národného hospodárstva, deregulovať ekonomiku a umožniť privatizérom vytunelovať štátne a pološtátne podniky. Takáto typická forma neoliberálnych reforiem deklasovala strednú triedu, pretože umožnila výrazný presun bohatstva zdola nahor. Široké vrstvy francúzskych pracujúcich sa postavili macronovskej paseke na odpor a od polovice novembra organizujú masové pouličné protestné kampane. Spupný novodobý Bonaparte pokúšal rozdrviť akcie hnutia Žltých viest hrubou silou pri nasadení najmodernejšej represívnej techniky z kategórie takzvaných nesmrtiacich zbraní.

Iných poúča, sám narúša

České ministerstvo obrany ju otrocky preložilo z angličtiny (Non-Lethal Weapons) ako Neletální zbraně a definovalo ako „takové zbraně, které mají na určitou dobu vyřadit z činnosti vybranou skupinu lidí, aniž by přímo ohrozily jejich životy“. Česko-jazyčná Wikipédia pridala k spomínanému kalku zrozumiteľný preklad nesmrtíci zbraně. Zmienila sa i o podkategórii mrazivého orwellovského znenia odvodeného z anglickej pôvodiny: „Vzhledem k tomu, že i při použití některých nesmrtících zbraní (např. taserů) může dojít k úmrtí protivníka, byť to není jejich účelem, používá se v angličtině pojem less-lethal weapons (méně smrtící zbraně).

Natíska sa tak otázka, kam zaradiť gumové projektily, ktoré by nemali, no môžu i zabíjať, ak sú vypálené z bezprostrednej blízkosti. Príliš často spôsobujú ťažké zranenia s nepredvídateľnými následkami, obzvlášť po zásahoch hlavy. Aktivisti Žltých viest publikovali 4. januára na webovej stránke https://desarmons.net/index.php/2019/01/04/recensement-provisoire-des-blesses-graves-des-manifestations-du-mois-de-decembre-2018/ neúplný zoznam 146 osôb zasiahnutých gumovými projektilmi s desiatkami drastických záberov zranených tvárí.

Krajina galského kohúta je centralizovaná poloprezidentská republika, v ktorej veľké peniaze dirigujú zženštilého Macrona, ako má spravovať štát. Jeho navigátori ho nechali spočiatku potláčať protivládne a sociálne nepokoje brutálnym spôsobom v očakávaní, že Žlté vesty sa zlomia a cúvnu. Zrážky so silovými zložkami vyhrocovali provokatéri i platení výtržníci. Macronov režim sa nezmohol na nič konštruktívne a pritvrdzoval represie. Na uliciach neprestávala tiecť krv a medzinárodné ľudskoprávne organizácie nemohli donekonečna mlčky tolerovať porušovanie základných ľudských práv v krajine, ktorá tak často vyčíta iným, ba žiada ich aj trestať (Maďarsko a Poľsko) za údajné takzvané deficity demokracie.

Za medze únosného

Posledný februárový utorok prekvapila Rada Európy, ktorá má starostlivosť o udržiavanie právneho štátu, demokracie a dodržiavanie základných ľudských práv a slobôd priam v popise práce, vysokú parížsku štátnu byrokraciu nečakane ostrým memorandom. Tlačová kancelária TASR ho vydala pod titulkom: „Rada Európy vyzvala Francúzsko, aby nepoužívalo gumové projektily“ a dala mu výrečný podtitulok: „Rada Európy vo svojej správe pripomenula, že počas demonštrácií zo 4. februára bolo zranených až 2600 demonštrantov, z toho 69 prípadov si vyžiadalo urgentnú lekársku pohotovosť.“ Hneď v prvom odstavci zhrnula agentúra TASR vyhlásenie komisárky Rady Európy pre ľudské práva Dunje Mijatovičovej do tejto podoby: „Rada Európy (RE) vyzvala francúzsku vládu, aby v rámci operácií pre udržanie verejného poriadku pri potlačovaní protestov „žltých viest“ lepšie rešpektovala ľudské práva, nezavádzala neprimerané obmedzenia slobody zhromažďovania a prestala používať gumové projektily.

Záhlavie webovej stránky Rady Európy

https://www.coe.int/en/web/portal/home

 

Srbská hodnostárka, pochádzajúca z Bosny a Hercegoviny, no kozmopolitne univerzitne vyškolenána London School of Economics, sa 28. januáraosobne oboznámila so situáciou v niektorých francúzskych lokalitách a očividne ostala zhrozená.

Azda najdôraznejší apel z 10-stranového memorandaKomisie pre ľudské práva RE vyzýva francúzske orgány, „aby nezavádzali nadmerné obmedzenie slobody pokojného zhromažďovania“, k čomu môže viesť kontroverzný návrh zákona prijatý začiatkom februára Národným zhromaždením.“ Ide o totalitou zaváňajúci návrh, ktorým sa má 12. marca zaoberať Senát. Pripravované ukrojenie politických slobôd okrem iného poskytne prefektúram právo zakazovať bez súdneho príkazu jednotlivým občanom účasť na demonštráciách. Bezpečnostné zložky majú tiež dostať rozšírené právomoci podrobovať osobným prehliadkam ľudí, ktorí sa na demonštrácie len chystajú.

Namiesto záveru memento z nedávnej minulosti. Pred vyše pol storočím prerástla vlna študentských demonštrácií a štrajkov odborárov z mája 1968 v občianske nepokoje. V priebehu roka privodili abdikáciu legendárneho prezidenta Charlesa de Gaulla. Nová vládna garnitúra prijala o rok neskôr, keď už také opatrenia neboli potrebné, tvrdý zákon namierený proti demonštrantom, ktorí sa zaplietli do násilných zrážok. Slobodymilovní Francúzi si vydýchli až po desiatich rokoch, keď do Elyzejského paláca vstúpil socialista Francois Mitterrand a zákon zrušil.

Titulná strana výbušného memoranda Rady Európy z 26. februára k situácii vo Francúzsku

https://rm.coe.int/commdh-2019-8-memorandum-france-en/1680932f57

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].
UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.
Patrik Sloboda
Zopár slov o autorovi...

Pridaj komentár

  & Časopis