Ukrajinská vojna sa zatiaľ nepremenila na 3. svetovú vojnu. Západné krajiny sa nateraz uspokoja s platením za konflikt, ktorého masívne straty na životoch by doma nerozdýchali. Náklady na túto vojnu však stále rastú.
Na európskych cestách po Taliansku, Nemecku, Francúzsku a Británii získal Zelenskyj miliardovú vojenskú pomoc. Ale to nestačí. Teraz oznamuje, že čoskoro koalícia európskych krajín dodá Kyjevu stíhacie bombardéry, ktoré budú použité proti Rusku. Medzi týmito stíhačkami by mohli byť talianske Tornáda s útočnými schopnosťami, dokonca aj jadrovými, lietajúce vo veľmi malých výškach, aby sa vyhli nepriateľským radarom.
Taliansko je teraz agresívnou krajinou: na Sardínii sa práve uskutočnilo veľké cvičenie „rýchlej reakcie“ NATO za účasti viac ako 2000 vojakov z Nemecka, Belgicka, Holandska, Nórska a Lotyšska. Taliansko ako hostiteľská krajina poskytlo aj logistickú podporu. Toto vojnové cvičenie sa však nekonalo pod talianskym velením, ale pod velením USA.
To všetko vedie k rastúcim vojenským výdavkom. Výdavky Európy vzrástli v roku 2022 o 13 % v porovnaní s predchádzajúcim rokom, čím zaznamenali najsilnejší nárast za posledných 30 rokov. Ročné vojenské výdavky Talianska vzrástli v roku 2022 na viac ako 30 miliárd eur, čiže v priemere na viac ako 80 miliónov eur denne. Podľa záväzku prevzatého s NATO musí Taliansko zvýšiť svoje vojenské výdavky v priemere na viac ako 100 miliónov eur denne.
Tento rastúci odliv verejných peňazí na financovanie vojny zhoršuje situáciu veľkej väčšiny obyvateľstva. Životné náklady vzrástli o viac ako 8 % za jeden rok, najmä v dôsledku zvýšenia cien energií spôsobeného stratégiou NATO-EÚ blokovať ruské dodávky energie do krajín Európskej únie.
Na obzore je ešte vážnejšia kríza, spôsobuje ju americký federálny dlh, ktorý sa za desať rokov zdvojnásobil a narástol na vyše 31 biliónov dolárov. Tvárou v tvár riziku platobnej neschopnosti, diskutuje Washington o zvýšení „dlhového stropu“.
Ministerka financií Janet Yellenová varuje: „Neúspech by spustil globálnu recesiu a riskoval by podkopanie globálneho ekonomického vedenia USA a vyvolal by pochybnosti o našej schopnosti brániť záujmy národnej bezpečnosti. To, čoho sa vo Washingtone najviac obávajú, je dedolarizácia svetovej ekonomiky v takom rozsahu, že čínsky jüan a iné meny sa teraz používajú v medzinárodnom obchode.
Autor: Manlio Dinucci – ocenený autor, geopolitický analytik a geograf, Pisa, Taliansko. Je vedeckým pracovníkom Centra pre výskum globalizácie (CRG). Preklad: Adam Wagner – ZEM&VEK
Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.
CHCEM PODPORIŤ
Zdroj:
(1) The Growing War Cost on Our Shoulders by Manlio Dinucci, voltairenet.org, 23.05.2023
Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na
[email protected].
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.