Robotizácia pohltí svetovo až 800 miliónov pracovných miest

· Čas čítania: 2 min.
Foto: archív

Pokrok v automatizácií ohrozuje značný podiel pracovných miest celosvetovo ide takmer  o štvrtinu  pracovných miest. Medzi najviac ohrozených patria pracujúci v šiestich arabských krajinách okolo Perzského zálivu, ďalej v Česku, na Slovensku a v Japonsku. Poukazujte na to štúdia ekonómov Bloomberg Economics.

Najviac ohrozených pracovných miest  je v sektoroch s vysokým podielom jednoduchých a rutinných činností, ktoré môžu najľahšie nahradiť stroje.  „Podľa našich analýz dôjde v prevažnej väčšine k významnému posunu v produktivite práce, v dôsledku čoho nastane redukcia pracovnej sily“, vyjadril sa hovorca českej hospodárskej komory Miroslav Diro. České školstvo by podľa neho malo v nasledujúcich rokoch  pripraviť žiakov na rozvoj digitalizácie a robotizácie výroby.  Ekonómovia Ziad Daoud a Scott Johnson, ktorí sa podieľali na štúdii, upozornili, že riziko väčšej automatizácie vytvára vyššiu nerovnosť príjmov.  V minulosti sa vychádzalo z predpokladu, že robotizácia ohrozuje predovšetkým nízko kvalifikované miesta, v súčasnosti sa ukazuje, že dokáže nahradiť úkony, ktoré je možné rozdeliť na niekoľko jednoduchých mechanických krokov.

Aktuálne na Slovensku pripadá v priemyselnej výrobe 151 robotov na 10 000 zamestnancov. Podľa generálneho tajomníka OECD Josého Angela je Slovensko najviac zraniteľnou krajinou voči technologickým zmenám v rámci OECD. Ďalej uviedol, že slovenská pracovná sila ne nedostatočne pripravená na digitálnu transformáciu. Na to aby krajina mohla zvládať inovácie a diverzifikovať priemysel, musí mať základ vo vede a výskume. Slovensko vydáva na vedu menej ako 1% HDP, priemer krajín OECD je 2,3%.

Analytička Slovenskej sporiteľne Lenka Buchláková, na podklade štúdie Univerzity Cambridge uvidela, že až 88% pracovných miest bolo počas posledných troch recesí za ostatných 30 rokov nejakým spôsobom automatizovaných. Vedci podobný scenár očakávajú aj po koronapandémii.

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Zdroj:

Robotizácia ohrozuje na Slovensku tretinu pracovných miest,  ekomonika.sme.sk, 25.6.2020

Robotizácia ohřozuje po světě až 800 miliónu pracovních míst, patria.cz, 21.10.2020

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár