Šesťdesiate roky menili svet k neoliberálnemu obrazu

Ilustračný obrázok: Archív Zem&Vek

Rok 1968 nie je dnes zaujímavý ani tak z pohľadu diania vnútropolitického, ktoré pripadá mnohým neskôr narodeným ako nezáživná archaická minulosť, ale skôr civilizačného a kultúrneho. V týchto rovinách prebiehajú v súčasnosti epochálne premeny a kto sa v nich chce ako-tak zorientovať, pri objavovaní hlbších súvislostí nemôže obísť dekádu 60. rokov.

Píše sa rok 2018 a bežný občan sa pri sledovaní denných správ neprestáva čudovať nad tempom a rozsahom zavádzaných zákonov, predpisov a úprav priečiacich sa prirodzenosti a zdravému rozumu. Dve tretiny až tri štvrtiny z nich sa nasúvajú do vnútroštátnej a miestnej právnej praxe direktívami a smernicami zhora, od inštancií spadajúcich zväčša pod Európsku úniu alebo Organizáciu Spojených národov. Ukazuje sa, že tí hore bez ohľadu na poštové adresy svojich kancelárií pretláčajú rovnakú agendu. Tvrdia, že je odborne podložená, univerzálne pravdivá a bezodkladne potrebná.

Mnohí príslušníci mladej generácie z konca 60. rokov dnes stoja na vrchole profesionálnej kariéry v globalistických politických, obchodných, akademických, mediálnych a kultúrno-umeleckých štruktúrach. Tvoria nosný pilier „slniečkarskeho“ establishmentu vo všetkých štátoch tzv. transatlantického Západu.

Až na koniec 19. storočia siahajú korene projektu nadnárodnej plutokracie na odstránenie prekážok voľného prúdenia myšlienok, kapitálu, tovarov, surovinových a ľudských zdrojov. Prvá svetová vojna uľahčila búranie tradícií a likvidáciu spoločenských konvencií. Nie bezdôvodne sa 20. roky označujú za divokú dekádu (roaring twenties), ktorá zavádzala do spoločenského života popri výdobytkoch nových technológií (telefóny, rádiá, kiná, autá, lietadlá) aj dekadentný internacionalizmus pre stredné vyššie vrstvy a masovú kultúru pre tých dole. Rozbíjať rodinu ako odveký základ národa mala sexuálna revolúcia a propagovanie životného štýlu feministiek, homosexuálov, transvestitov, drogujúcich intelektuálov a hýriacich umelcov. Bola to hojne fotografovaná éra minisukní, divokých tancov, promiskuity a tzv. voľnej lásky bez záväzkov.

Explózia pohlavných chorôb a neželaných tehotenstiev však pribrzdila rozkvet takéhoto nekonvenčného životného štýlu a prinútila strojcov hlbokých spoločenských zmien investovať do farmakológie. Prečo? Na skvalitnenie liečby pohlavných chorôb a výrobu spoľahlivej a lacnej antikoncepcie.

Autor: Patrik Sloboda

Mesačník ZEM&VEK si môžete predplatiť na: http://www.webareal.sk/sofian

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2022

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Leave a Reply