Sever Talianska zasiahli silné búrky, ktoré priniesli enormné množstvo zrážok

Najviac zrážok spadlo v pondelok v okolí Janova, kde úhrn zrážok za 24 hodín presiahol hodnotu 900 mm. Boli prekonané aj národné rekordy v kategórii intenzity zrážok za 1 hodinu a za 6 hodín. Vlhký a teplý vzduch zo Stredozemného mora priniesol počas včerajšieho dňa veľmi intenzívne búrky, ktoré sa v Taliansku neustále obnovovali na rovnakom mieste. Najvýdatnejšie búrky sa vyskytli práve v okolí Janova. V oblasti Stredomoria udrelo vyše 250 000 bleskov za 24 hodín. Rimania dokonca vyhlásili, že takúto silnú búrku nezažili niekoľko rokov. Dobrou správou je, že pri búrkach a v dôsledku záplav nedošlo k žiadnym stratám na životoch.

V talianskej obci Rossiglione, vzdialenej 25 km od Janova, spadlo za 15 hodín 808 mm zrážok a za 24 hodín celkový zrážkový úhrn dosiahol hodnotu 926 mm. Tento úhrn zrážok sa tak blíži k národnému rekordu. Doterajší rekord z roku 1970 pre úhrn za 24 hodín je 948 mm zrážok.

Zdroj: ARPAL

Zdroj: ARPAL

V kategórii intenzity zrážok za 6 hodín bol však zaznamenaný celonárodný rekord, kedy na stanici Cairo Montenatto napršalo za 6 hodín 496 mm. Predchádzajúci rekord bol z roku 2011 bol prekonaný o úhrn 24 mm zrážok v priebehu 6 hodín. Zároveň bol prekonaný národný rekord v kategórii intenzity zrážok za 1 hodinu. Za 1 hodinu spadlo rekordné množstvo zrážok vo Vicomorasso s úhrnom 181 mm, čo je taktiež nový národný rekord.

Enormné záplavy

Takéto množstvo zrážok spôsobili okamžité záplavy, a to na mnohých miestach Talianska. Najviac zasiahnutý záplavami bol región Ligúria na severozápade Talianska. Niekoľko ciest vrátane diaľnic bolo dočasne uzavretých a bola pozastavená aj železničná doprava. V Quiliane množstvo zrážok zničili tamojší most.

 

 

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Zdroj: V Taliansku spadlo vyše 900 mm zrážok. Boli zlomené viaceré národné rekordy, imeteo.sk, 5.10.2021

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected] UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2022

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár