Slováci plytvajú mikroténovými vreckami

Slováci sú národom mikroténových vreciek. Z reťazcov by mohli nadobro zmiznúť, štát už s nimi rokuje. Pokiaľ v krajinách Európskej Únie (EÚ) spotrebuje jeden obyvateľ v priemere 4 až 10 vreciek ročne, na Slovensku minie jeden obyvateľ v priemere 7 až 8 mikroténových vreciek denne. Envirorezort preto s reťazcami hľadá cestu, ako znížiť produkciu tohto druhu plastového odpadu. „Ministerstvo životného prostredia SR predbežne rokuje s obchodnými reťazcami o nahradení jednorazových mikroténových vreciek kompostovateľnými,“ uviedol pre agentúru SITA  tlačový odbor envirorezortu, „Slovensko aktuálne patrí medzi krajiny EÚ s najväčšou spotrebou mikroténových vreciek.“

„Treba pripomenúť, že mikroténové sáčky sa poskytujú ako primárny obal pre nebalené potraviny, čím zabránime zbytočnému vyhadzovaniu potravín. Na ich použitie sú aj hygienické dôvody. Kompostovateľné vrecúška by ich ale dokázali plne nahradiť,“ uviedol tlačový odbor envirorezortu.

O zníženie množstva využívaných mikroténových vreciek sa usilujú vlastnými aktivitami aj samotné reťazce.

Spoločnosť LIDL Slovensko vo svojich predajniach už dva roky ponúka viacnásobne použiteľné sieťky. Hovorca spoločnosti Tomáš Bezák upresnil, že sieťky znížili aj vďaka vykonávaným vzdelávacím aktivitám spotrebu mikroténových vreciek na predajniach LIDL na Slovensku o 30%. Spoločnosť Billa aktuálne rovnako ponúka svojim zákazníkom viacnásobne použiteľné sieťky. Zatiaľ sa tak deje v rámci pilotného projektu na vybraných predajniach. Marketingový a PR špecialista spoločnosti Marek Kravjar uviedol, že pilotný projekt spoločnosť vyhodnocuje ako úspešný. V krátkom čase preto Billa začne sieťky svojim zákazníkom ponúkať na všetkých predajniach.

„Z dôvodu pandémie ale sami zákazníci začali uprednostňovať balené potraviny, a tento trend sme zaznamenali aj u pečiva, ovocia či zeleniny, čím nastal výrazný úbytok používania vreciek z umelohmotných materiálov. Úspora plastu sa však čiastočne vrátila vo zvýšenej spotrebe jednorazových rukavíc, ktorých používanie sa počas pandémie takmer strojnásobilo,“ povedal pre agentúru SITA Kravjar.

Hovorkyňa spoločnosti Kaufland Lucia Vargová uviedla, že ak by všetci zákazníci Kauflandu používali miesto mikroténových vreciek ekosieťky, spoločnosť by ušetrila 250 ton mikroténových vreciek ročne. Zákazníkov preto spoločnosť motivuje na využívanie alternatívnych obaly potravín prostredníctvom kampaní.

„Taktiež na našich váhach pri ovocí a zelenine sme zaviedli možnosť si vybrať z viacerých alternatív pri vážení – bez obalu, v mikroténovom vrecku a v ekosieťke. Veríme, že tieto kroky prispejú k nižšiemu použitiu jednorazových plastov a k vyššej osvete u našich zákazníkov,“ uviedla Vargová.

Spoločnosť Tesco podľa manažéra pre externú komunikáciu Petra Steigaufa už dlhšie ponúka opakovateľne použiteľné vrecúška z bio bavlny, vhodné napríklad na zabalenie pekárenských výrobkov či ovocia a zeleniny. Práve opakované používanie vrecúšok je podľa Steigaufa kľúčom na zníženie dopadov na životné prostredie. Zákazníci takouto formou dokážu znížiť spotrebu plastov a eliminovať celkový vzniknutý plastový odpad na minimum.

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Zdroj: Slováci plytvajú mikroténovými vreckami. Budajov rezort im vyhlásil vojnu, Pravda, 2.10.2021

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected] UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2022

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár