Slovenská lekárska komora: Úmrtnosť covidu je na úrovni chrípky

Prezident Slovenskej lekárskej komory (SLK) MUDr. Marian Kollár vyzval vládu SR, aby ešte raz zvážila plánované celoplošné testovanie na nový koronavírus. Na dnešnej tlačovej konferencii požiadal vládnych predstaviteľov, aby si sadli za stôl s odborníkmi a prerokovali ďalšie kroky. Na stretnutí prezentovali aj dokumenty, ktoré sme publikovali včera a dnes: metaštúdiu WHO: https://zemavek.sk/metastudia-who-vycislila-umrtnost-covid-19-na-023/ a závery štúdie FN Motol o spoľahlivosti antigénových testov: https://zemavek.sk/studia-fn-motol-antigenove-testy-nie-su-spolahlive/. Zdôraznili aj skutočnosť, že ak je niekto pozitívne testovaný, neznamená to, že je infekčný. Má len pozitívny test. A tvrdenie, že testami sa vychytávajú infekční ľudia, označili za klamstvo. Opierajúc sa o multicentrickú štúdiu WHO, ktorá úmrtnosť covidu vyčíslila na 0,2%, prezentovali záver, že úmrtnosť covidu je na úrovni chrípky. Upozornili na to, akú škodu na psychike ľudí, robia média skresľovaním skutočnosti a vyvolávaním paniky. Vyzvali ich, aby výsledky týchto štúdií rozširovali. Verejnosť začína byť vystrašená a najdôležitejšie k budovaniu imunitného systému, je psychická pohoda. Celoplošné testovanie nazvali akciou nie odbornou, ale politickou.

Podľa SLK z pilotného testovania vyplynulo niekoľko otázok, a to nielen o samotnej príprave celoplošnej akcie, ale i o počte účastníkov. „Skutočne si treba zachovať chladnú hlavu a veci si dobre premyslieť, aby sme nevyčerpali kompletne zdravotníkov a ochranné prostriedky a aby sme dali vieru ľuďom, že sa bude mať kto o nich postarať aj o týždeň, aj o dva týždne. Testovanie má svoje limity. Limity pri antigénových testoch, ale aj limity personálne, materiálne, s ochrannými prostriedkami. Testovanie samé o seba nám pandémiu nezastaví,“ konštatoval Kollár.

Za najpodstatnejšie označil to, že sa vláda zahráva s dôverou občanov. Na otázku, či SLK na ústrednom krízovom štábe hovorila o týchto problémoch, Kollár reagoval, že dostal odpoveď, aby sa staral o to, aby prišlo na celoplošné testovanie 20 000 zdravotníkov. „Celoplošné testovanie je tak rozbehnuté, že my ako komora ho nezastavíme, to je nám, samozrejme, jasné. Je nám strašne ľúto, že voláme po odbornej diskusii a aj ju vedieme, ale nikto nás nepočúva. Celoplošné testovanie je jeden veľký otáznik, ktorý pandémiu a jej problémy nevyrieši. Možnosť akejkoľvek nákazy je v prípade hromadného testovania podstatne vyššia, ako v prípade, keby ľudia zostali doma, a to platí aj pre zdravotníkov,“ dodal Kollár.

Rozhodnutie vlády, že občania, ktorí sa neprídu dať otestovať, musia zostať desať dní v karanténe, je podľa Kollára nesprávne. „Je to nesprávne, absolútne diskriminačné, takto sa vláda správať nemá. Je to čisté vydieranie. Ľudia nemajú na výber, a to je na tom to smutné.“ Uviedol, že ako SLK preferujú a žiadajú dobrovoľné, bezplatné testovanie. Kollár zároveň oznámil, že sa už nebude zúčastňovať zasadnutí ústredného krízového štábu. Som sklamaný z jeho rozhodnutí a hlavne z toho, ako sa vedú jeho zasadnutia. Nevládzem sa na ňom ďalej zúčastňovať ako člen. Myslím si, že som tam bol ako odborník a ak odborníci nemajú medzi politikmi absolútne žiadne relevantné postavenie a vôbec sa nehľadí na ich názor, tak je úplne zbytočné, aby sme marili čas, energiu a sily byť niekde, kde nie sme absolútne žiadnym prínosom,“ uzavrel.

Za dôležité považuje mať pripravenú stratégiu a povedať, čo bude ďalej. „Máme vážne podozrenie, že rozhodnutie o plošnom testovaní nebolo vôbec odborné,“ komentoval s tým, že za vhodné nepovažuje hnať sa za tým, aby Slovensko bolo v niečom prvé. Dôležité je, aby bolo úspešné. Za legitímne považuje rozhodnutie lekárov, ktorí sa rozhodnú nepridať sa k pomoci. Podľa jeho slov by si mali šetriť sily a prostriedky. Jasné podľa neho nie je ani to, čo by sa stalo prípade ďalšej vlny. Testovanie na Orave podľa šéfa SLK uskutočnilo s „vypätím všetkých síl“. Kollár očakával, že sa niekto zamyslí nad výsledkami a povie ako ďalej. Rovnako sa pýta, kto sa bude prípadne starať o nakazených zdravotníkov. Dodal, že na testovanie chýbajú zdravotnícki pracovníci, problematické je podľa neho aj materiálne vybavenie. Na otázku novinárky, či odporúča ľuďom sa dať testovať, či tu je riziko nákazy, Kollár odpovedal: „Áno, môžu sa nakaziť. Ale opakujem. Ľudia nemajú na výber!“

Tlačová správa k testovaniu 27.10.2020: http://Tlačová správa SLK k aktuálnej situácii pred celoplošným testovaním

Tlačová správa z brífingu 28.10.2020: https://lekom.sk/files/2/Banery/TS%2028.10.%20def..pdf

Celé video:

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Zdroj: RTVS – Mimoriadny brífing Slovenskej lekárskej komory 28.10.2020

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected] UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2021

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár