Smiešne slniečkarské konšpirácie: Bielorusko sa otáča od Ruska na Západ

Foto: Informer.rs

To, že slniečkarski politici, analytici a média klamú, podvádzajú, zverejňujú falošné „dôkazy“ a otvorené lži, nie je žiadnou novinkou. Ďalšou „špecialitou“ slniečkarov je divoká, chorobná rusofóbia. Mainstreamové média obviňujú opozičných kolegov z konšpirácií, ale sami vymýšľajú také „rozprávky,“ ktoré by im závidel aj slávny Hans Christian Andersen. Rusofóbska lžimýtologia a konšpirológia už prerazila dno.  

Mnohí poslucháči určite zbystrili pozornosť, keď počúvajúc piatkový Rádiožurnál RTVS sa s počudovaním dozvedeli, že „Bielorusko oficiálne prijalo nový, presnejšie, pozmenený štátny znak, ktorý obsahuje o niečo viac odkazov na Západ a menej na Rusko.“ Určite mnohým spadla sánka a neverili vlastným ušiam, že čo sú to za žarty? V podobnom duchu na túto „novinku“ reagovali aj mnohé slovenské mainstreamové média,  ktoré sa však s  vierohodnosťou tejto správy príliš nenamáhali, ale iba skopírovali článok TASR.

A z tohto článku sa dozvedáme ozaj „revolučné“ veci. „Bielorusko oficiálne prijalo nový, presnejšie, pozmenený štátny znak, ktorý obsahuje o niečo viac odkazov na Západ a menej na Rusko, a to napriek tomu, že Európska únia a Spojené štáty odmietajú uznať tamojšieho dlhoročného lídra Alexandra Lukašenka za víťaza vlaňajších prezidentských volieb, poznačených kontroverziami a rozsiahlymi protestmi.“

Tak je to teda. Bielorusko na svojom štátnom znaku o pár milimetrov pootočilo glóbus a tým jasne dalo najavo, že sa otáča smerom na Západ a odkláňa sa od Ruska! Nič iné ako ironický úsmev, takáto správa vyvolať nemôže. Slniečkari tak často obviňujú opozičných novinárov z konšpirácií, ale takúto podpriemerne smiešnu a laickú somarinu, by určite nedokázal vymyslieť žiadny, viac – menej normálny nemainstreamový novinár. Ale danú totálne konšpiračnú „rozprávku“ zverejnili takmer všetky naše mainstreamové média. Česť ich profesionálnej pamiatke!

A odkiaľ vlastne vietor fúka? Odkiaľ čerpali inšpiráciu naši kolegovia z RTVS či TASR? V článku zverejnenom TASR „adresa“ je uvedené priamo: „Novela zákona o nových štátnych symboloch podpísaná Lukašenkom 4. januára bola zverejnená vo štvrtok na oficiálnej informačnej stránke Bieloruskej republiky Pravo.by, oznámila stanica Slobodná Európa.“ No ako inak! Mimoriadne autoritatívna inštitúcia – Slobodná Európa. Totálne rusofobský propagandistický kanál. Opakujeme – kanál.

V tejto súvislosti máme pre našich čitateľov pripravený malý kvíz: čím sa spravodajstvo našich mainstreamovych médií odlišuje od spravodajstva otvorene falošných, lživých, propagandistických rusofóbskych médií? Kam patrí napríklad Slobodná Európa, Hlas Ameriky, Deutsche Welle, ktoré boli vytvorené špeciálne preto, aby sa zaoberali rusofóbskou protiruskou propagandou. Odpoveď je jasná: odlišujú sa iba jedinou záležitosťou – svojim názvom. Ale nie obsahom, spôsobom a smernicami informovania verejnosti. Už dávnejšie sa naše mainstreamové média premenili na rovnaké propagandistické, rusofóbne, protiruské „trúby.“ Ich „pravdovravné“ spravodajstvo vyvoláva už iba smiech.

V správe o mizernej zmene vo vzhľade bieloruského erbu stále podotýkajú, že Bielorusko sa už menej „zaujíma“ o Rusko: „Najzreteľnejšou zmenou je pootočenie glóbusu, ktorý sa nachádza v dolnej časti znaku. V doterajšej podobe na glóbuse dominovalo územie Ruska, respektíve ZSSR. V novej verzii je glóbus pootočený tak, že na ňom viac vidno západnú Európu a časť Atlantického oceánu.“

Pritom kolegom – slniečkarom vôbec nevadí to, že autori novej podoby bieloruského erbu zviditeľnili „komunistický“ symbol – červenú hviezdu, ktorá voľakedy zdobila mnohé druhy sovietskych zástav a podľa nich, by mala byť „komunistickým,“ protiliberálnym symbolom: „Ďalšími zmenami štátneho znaku sú mierne zväčšenie siluety Bieloruska v strede emblému a červenej hviezdy na jeho vrchole, či pozmenené symboly pšenice, ďateliny a ľanu. Tradičné farby krajiny – zelená a červená – majú tlmenejší odtieň.“

Nasleduje ďalšia perfektná, úsmevná a možno až „vedecko-fantastická“ konšpirácia: „Návrh na úpravy štátneho znaku bol iniciovaný začiatkom minulého roka, keď Rusko naliehalo na Lukašenka, aby s Moskvou nadviazal užšie politické, hospodárske a vojenské vzťahy. Lukašenko, ktorý je pri moci od roku 1994 nátlaku odolával, ale po mesiacoch vnútroštátnej krízy sa vrátil k velebeniu Moskvy a ruského prezidenta Vladimira Putina, ktorý ho počas nepokojov podporil.“

Z tohto vyplýva, že návrh na úpravu štátneho znaku bol iniciovaný začiatkom minulého roku, keď Rusko naliehalo na Lukašenka, aby s Moskvou nadviazal užšie politické, hospodárske a vojenské vzťahy. A od momentu, keď sa rozpadol Sovietsky zväz, t.j. posledných 30 rokov, sa Rusko ani jeden deň voči Bielorusku nesprávalo inak. Pravda je taká, že Rusko vždy chcelo a aj sa o to usilovalo, aby Minsk mal s Moskvou užšie politické, hospodárske a vojenské vzťahy. Tak čo sa zmenilo?

No nič sa nezmenilo. Je to iba ďalšia smiešna „ľudovo-konšpiračná rozprávka“ slniečkarov: začiatkom minulého roku Rusko tlačilo na Lukašenka a preto Bielorusko zmenilo vzhľad štátneho znaku. H.CH. Andersen zúfalo fajčí v kúte. Naši „rozprávkári“ vymýšľajú také námety, ktoré sa slávnemu spisovateľovi ani nesnívali.

A ako v samotnom Bielorusku vysvetľujú zmeny v erbe? „V Bielorusku schválili nové vyobrazenie štátneho znaku. Je určené nariadením Rady ministrov od 4. januára 2021 №83-З, ktoré bolo oficiálne zverejnené na Národnom právnickom internet-portálu,“ uvádza bieloruská informačná agentúra BELTA. „Samotné vyobrazenie štátneho znaku zostalo rovnaké, avšak sa zmenili detaily. Napríklad, kontúra krajiny je vyplnené zlatou farbou namiesto zelenej, zmenili sa formy klasov, ďateliny a ľanu. Zmenila sa tiež farba kontinentov na zemeguli – teraz sú tmavo-oranžové namiesto modrých. Samotná guľa sa trochu otočila, teraz je na nej viac vidno Európu.“

Nikde sa nespomína, že sa Bielorusko otáča na Západ a odvracia od Ruska. Mimochodom, ak sa čitateľ pozornejšie pozrie na vyobrazenie starého štátneho znaku Bieloruska /vpravo/ a nového /vľavo/, určite si všimne, že od územia Ruska na bieloruskom štátnom znaku „odrezali“ iba malý kúsok. Prečo je vlastne lepšie viditeľná Západná Európa? Finta je jednoduchá: zmenšil sa formát zemegule a preto je na štátnom znaku zobrazené väčšie územie Západnej Európy, Stredozemného mora, Čierneho mora, dokonca časť Kaspického mora a Severnej Afriky. Ale územie Ruska je „urezané“ ozaj iba o pár milimetrov.

Ak by sme pokračovali v tejto slniečkarskej rozprávke, mohli by sme povedať, že Bielorusko sa nielen otáča na Západ, ale aj smeruje do NATO. Prečo? Odteraz je na štátnom znaku Bieloruska viditeľný aj kúsok Atlantického oceánu, čo by malo signalizovať, že Bielorusko napreduje smerom do euroatlantických štruktúr. Napokon môžeme s úplnou vážnosťou tvrdiť aj to, že sa Minsk rozhodol pripojiť k Afrike a stať sa plnoprávnym členským štátom Africkej únie. Veď nie nadarmo je na štátnom znaku Bieloruska odteraz už aj poriadny kus Afriky.

Ich bujná fantázia dokáže vymyslieť a napísať také obrovské množstvo zábavných a úsmevných historiek, básničiek a rozprávok, že je to naozaj neuveriteľne smiešne a vtipné.

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Zdroje:

(1) В Беларуси утвердили новое изображение государственного герба, BELTA, 7.1.2021
(2) Об изменении Закона Республики Беларусь «О государственных символах Республики Беларусь», Национальный правовой Интернет-портал Республики Беларусь, 4.1.2021
(3) МНОГОЦВЕТНОЕ ИЗОБРАЖЕНИЕ Государственного герба Республики Беларусь, Национальный правовой Интернет-портал Республики Беларусь, 4.1.2021
(4) Bielorusko oficiálne prijalo nový štátny znak, TASR, 8.1.2021

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]. UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2022

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Leave a Reply