Štúdia: Väčšina amerických vojakov trpí obezitou alebo nadváhou

Foto: RT © Scott Olson/Getty Images

Nezisková organizácia American Security Project (ASP) varovala, že súčasný vývoj veľkosti tela amerických vojakov predstavuje „vážnu hrozbu“ pre operačnú schopnosť ozbrojených síl USA.

Viac ako polovica aktívnych príslušníkov amerických ozbrojených síl má nadváhu alebo obezitu, uvádza New York Post (NYP) s odvolaním sa na nedávnu štúdiu. Vojenskí lídri Kongresu v máji povedali, že armáda, námorníctvo a letectvo tento rok nesplnia svoje náborové ciele, keďže sa počet vhodných kandidátov zmenšuje.

Piatkový článok NYP sa vo veľkej miere opieral o správu, ktorú minulý týždeň zverejnila nezisková organizácia American Security Project. Správa má názov „Boj proti vojenskej obezite: Pretrvávajúci vplyv stigmy na operačnú pripravenosť“. V dokumente sa uvádza, že 68 percent vojakov v aktívnej službe má nadváhu alebo obezitu.

Poukazuje tiež na to, že miera obezity medzi vojenským personálom sa za posledné desaťročie viac ako zdvojnásobila. Výsledky naznačujú, že nadmerný telesný tuk bol hlavnou diskvalifikáciou pre žiadateľov o vojenskú službu a bol „hlavnou príčinou zranení počas výkonu služby a prepustenia do lekárskej starostlivosti“.

ASP tvrdila, že tento trend predstavuje „vážnu hrozbu“ pre národnú bezpečnosť a podkopáva „silu a operačnú schopnosť ozbrojených síl“:

„Identifikácia, diagnostika a liečba obezity u vojakov v prvej línii našej národnej obrany môže v konečnom dôsledku rozhodnúť o dlhodobom prežití ozbrojených síl.“

Na riešenie tohto problému organizácia odporúča častejšie kontroly so zameraním na index telesnej hmotnosti vojakov, spojené s proaktívnym poradenstvom a lekárskym poradenstvom.

Náborová kvóta USA nebude naplnená ani v roku 2023

Podľa údajov Pentagonu, ktoré získali noviny Stars and Stripes, len menej ako štvrtina Američanov vo veku 17 až 24 rokov má akademickú aj fyzickú kvalifikáciu na vojenskú službu. V júni Military.com informoval, že americké špeciálne jednotky – „Zelené barety“ – nedokázali splniť kvóty na vstup do armády v štyroch z posledných piatich rokov pre nedostatok vhodných kandidátov.

O mesiac skôr ministerka armády Christine Wormuthová informovala Kongres, že náborová kvóta nebude dosiahnutá ani tento rok, po minuloročnom neúspešnom nábore 15 000 vojakov alebo 25 percent cieľa. Veliteľstvo náboru americkej armády uviedlo ako dôvody napätý pracovný trh, ako aj skutočnosť, že viac ako sedem z 10 mladých Američanov nie je spôsobilých na vojenskú službu kvôli problémom, ako je obezita, užívanie drog a duševné choroby.

V apríli online portál Military.com informoval, že americké letectvo uvoľnilo svoje smernice o obezite, čo umožnilo mužským regrútom mať percento telesného tuku až 26 percent a horná hranica pre ženy je 36 percent. Predchádzajúce limitné hodnoty boli 20 percent pre mužov a 28 percent pre ženy.

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Zdroj:
(1) Studie: Die meisten US-Soldaten sind fettleibig oder übergewichtig, de.rt.com, 22.10.2023

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].

 

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

 

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2022

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár