Súvislosť medzi očkovaním proti tuberkulóze a COVID-19

· Čas čítania: 3 min.
Ilustračné foto: Shutterstock

Pomerne nedávno bol na webe (http://doi.org/10.1101/2020.03.24.20042937) publikovaný článok „Correlation between universal BCG vaccination policy and reduced morbidity and mortality for COVID-19: an epidemiological study“ (Korelácia politiky univerzálnej BCG vakcinácie so zníženou chorobnosťou a smrtnosťou pri COVID-19: epidemiologická štúdia). Autori sa zaoberajú s chorobnosťou a smrtnosťou pri COVID-19 podľa toho, ako bola populácia daného štátu očkovaná proti tuberkulóze. Článok je plný údajov, nechceme spomínať všetky, vyberáme len niektoré, podľa nás podstatné.

Autori zozbierali údaje z BCG World Atlas (www.bcgatlas.org), ktoré hovoria o tom, ako jednotlivé krajiny očkujú proti tuberkulóze BCG vakcínou (BCG je Bacillus Calmette-Guérin, táto vakcína sa používa na očkovanie proti tuberkulóze už 100 rokov). Autori vybrali 55 štátov s tzv. stredne vysokým a vyšším príjmom, kde bolo očkovanie proti tuberkulóze povinné. Priemerná smrtnosť na COVID-19 bola 0,78 +/- 0,40 na milión obyvateľov. V 5 krajinách bez povinného očkovania (tiež s tzv. stredne vysokým a vyšším príjmom) bola priemerná smrtnosť 16,39 +/- 7,33 na milión obyvateľov. Rozdiel bol vysoko signifikantný – parameter p = 0,000864. Parameter p vyjadruje mieru štatistickej významnosti. Ak je menší ako 0,01 (resp. 0,001), je to štatisticky doslova vynikajúci (vysoko vierohodný) výsledok. Tu bol (zaokrúhlene) 9 desaťtisícin. Medzi spomínaných 5 štátov patria Taliansko, Holandsko, Belgicko, Libanon a Spojené štáty americké (USA). Priemerná chorobnosť v spomínaných 55 štátoch bola 59,54 +/- 23,29 na milión obyvateľov. V spomínaných piatich štátoch bola chorobnosť 264,90 +/- 134,88 na milión obyvateľov. Všemocné p = 0,0064.

Je potrebné vysvetliť vyššiu smrtnosť v niektorých z tých 55 štátoch (ktorá, paradoxne, „kazí“ aj tak nízky priemer). V Iráne bola povinná vakcinácia BCG vakcínou započatá v roku 1984, čo spôsobilo, že populácia, ktorá je staršia ako 36 rokov, nie je „chránená“. V Číne síce začali povinnú vakcináciu v roku 1950, ale počas „Kultúrnej revolúcie“ (1966-1976) sa táto aktivita, jemne povedané, nepodporovala. V Španielsku bola povinná vakcinácia BCG vakcínou začatá v roku 1965 a skončila v roku 1981, trvala 16 rokov. (Smrtnosť 29,5 na milión obyvateľov). V Dánsku povinné očkovanie BCG vakcínou zaviedli v roku 1946 a skončila v roku 1986, teda trvala 40 rokov a smrtnosť je 2,3 na milión obyvateľov. Priemer naopak „vylepšuje“ Brazília. Tu bola povinnú vakcináciu zaviedli v roku 1920, a smrtnosť je 0,0573 na milión obyvateľov. Len poznamenáme, že povinná vakcinácia BCG vakcínou na Slovensku skončila v roku 2012.

Jedno z „laboratórií“ (vlastne dve) – NDR (bývalé „Východné Nemecko“) a NSR (bývalé „Západné Nemecko“) máme pred sebou doslova v priamom prenose. Na moju otázku mi korešpondujúci autor článku (Gonzalo H. Otazu) poslal link: https://www.jsatonotes.com/2020/03/if-i-were-north-americaneuropeanaustral.html. Ja len odporúčam sa naň pozrieť. Berlín sa neráta – bol aj „východný“ aj „západný“. Na konci autori vyslovili peknú myšlienku – vakcinácia BCG vakcínou môže predstavovať výrazný pokrok v boji s COVID-19. Bolo by to pre celý svet úžasné. Ale čosi je tu veľmi čudné. Ročne zomrie na chrípku 250 000 – 500 000 ľudí a nič sa vo svete nedeje. To sa nepovažuje za pandémiu. Pri pandémii ľudí zomrie výrazne viac. Ako sa momentálne humorne hovorí, chrípka je silnejšia, ale koronavírus má lepší marketing.

Ján Lakota

Autor pôsobí v Onkologickom ústave sv. Alžbety a v Biomedicínskom centre (SAV).

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2021

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár