V Česku sa čoraz viac odhaľuje falzifikácia vlády a tajných služieb

· Čas čítania: 5 min.
Foto: Shutterstock

Už aj niektorí českí politici, odborníci a média uznávajú, že domáce tajné služby a vláda zorganizovali podradnú, falošnú frašku. Niektoré média poukázali na lživé vyhlásenia politikov, aj napr. na premiéra Babiša s tvrdeniami pred siedmymi rokmi a dnes. Prizvukujú, že „inžinieri kauzy s ruskými agentami“ sa snažia využiť skutočnosť, že po siedmych rokoch verejnosť zabudla na to, čo sa odohrávalo krátko po výbuchu muničných skladov a dnes vykonštruovali falošnú verziu, prekrútili fakty a vinu z výbuchu hodili na iných.

Zaujímavé vyhlásenie urobil český generálny prokurátor Pavel Zeman, ktorý poukázal na to, že vláda nesprávne kvalifikuje vyšetrovanie výbuchu v muničných skladoch a zavádza verejnosť. Podčiarkol, že vyšetrovanie, ktoré vykonáva prokuratúra, nie je teroristickým činom. Podľa neho politici a média obviňujú „ruských agentov“ z vyhodenia  muničných skladov do vzduchu a narážajú na to, že „špióni“ spáchali teroristický čin proti Českej republike. Vysvetľuje, že politici a média sa „trochu“ mýlia.

„Z právneho hľadiska nie je vec preverovaná ako trestný čin teroristického útoku, pretože nebol v danej veci porušený chránený záujem spočívajúci v poškodení ústavného zriadenia alebo obranyschopnosti Českej republiky v zmysle paragrafu 311, odstavca 1 trestného zákonníku. Trestný zákonník nepozná pojem štátny terorizmus. Je čisto na politickej reprezentácii ako toto jednanie v politickej a mediálnej rovine označí“, uviedol český generálny prokurátor na Twitteri Najvyššieho štátneho zastupiteľstva, vrcholnej inštitúcie verejnej žaloby v Českej republike.

Vicepremiér Jan Hamáček fakticky otvoril karty a prezradil falošnú a zároveň amatérsku hru českých tajných služieb a vlády: Praha hodila vinu na ruských špiónov a túto zámienku využila na to, aby jednou ranou zabila dve muchu: vylúčila ruskú spoločnosť Rosatom z tendru o výstavbu energetického bloku v Dukovanoch a zároveň zabránila dovozu vakcíny Sputnik do Česka. Takýmto spôsobom napomohla viacerým vplyvným spoločnostiam a „fyzickým osobám“, ktorí sa chceli zbaviť silného ruského konkurenta v týchto dvoch oblastiach. Ako vždy, sa hrá o veľké peniaze. Ako sa hovorí, nič osobné, iba biznis…

Hamáček to vo svojom vystúpení fakticky otvorene priznal a chce to potiahnuť ozaj ďaleko. Na Facebooku uviedol, že „spolu s kolegami“ uvažuje o vyhostení úplne všetkých ruských diplomatov z Prahy a vzťahy s Ruskom mieni „budovať od nuly“. A vyvoláva totálny cirkus – presne, ako to bolo v prípade odstránenia sochy Koneva v Prahe, keď mnohí politici, analytici a média tvrdili, že z pomsty za tento čin „ruskí agenti“ majú otráviť primátora Prahy, dvoch starostov a bohvie ešte koho. Na túto frašku sa už zabudlo a Hamáček vyvoláva novú – podobného typu.

České média prizvukujú, že odteraz vicepremiér, minister vnútra a súčasne poverený minister zahraničia Jan Hamáček, má posilnenú ochranku. Túto skutočnosť pre média potvrdil hovorca ministerstva vnútra Ondřej Krátoška. Čiže zasa český politik nadobudol obavy o vlastný život: podľa neho, by sa mu Rusko, FSB, Kremeľ a samotný Putin mali pomstiť a preto ho teraz musia chrániť vo dne, v noci. V Rusku na tieto správy reagovali v tom duchu, že „kto toho somára potrebuje?“ a označili toto konanie za špinavé politické a spravodajské hry.

Do hry sa zamiešal aj český premiér Andrej Babiš, ktorý oznámil, že české bezpečnostné zložky majú dôvodné podozrenie, že do výbuchu muničného areálu vo Vrběticiach na Zlínsku v roku 2014 boli zapojení príslušníci ruskej tajnej služby GRU. Vysvetlil, že išlo o útok na tovar bulharského obchodníka, potvrdil verzie, ktoré predložil Hamáček a české tajné služby. Nepochybuje o tom, že tento čin spáchali „ruskí agenti“.

Veľkou srandou je, že české média zverejnili vyjadrenia sa Babiša krátko po výbuchu v skladoch zo 7.12. 2014, keď predkladal úplne inú verziu. Roztrhal na franforce podľa jeho slov pochybnú firmu, ktorá prevádzkuje muničné sklady a podčiarkol, že firma vyviezla muníciu do Bulharska, kde to tiež vybuchlo! Podotkol, že štát vôbec nemal udeliť licenciu takej pochybnej a amatérskej firme s čudnými praktikami. Podľa všetkého si v súčasnosti myslí, že sa po siedmych rokoch na všetko zabudlo a teraz sa dajú prekrútiť fakty, zbaviť viny svojich a hodiť vinu na cudzích – povestných „ruských agentov“.

V tomto zmysle sú veľmi zaujímavé tvrdenia Andora Šándora, bývalého náčelníka českej Vojenskej spravodajskej služby a bezpečnostného poradcu, ktorý vyjadril vážne pochybnosti o tom, ako vláda prezentuje údajné zapojenie ruských špiónov do výbuchu muničného skladu vo Vrběticiach v roku 2014: „Je to porážka Hradu. Ale Andrej Babiš a Jan Hamáček si v súčasnosti strelili do členku. Stále sa tu hovorí o výbuchu skladu číslo šestnásť, ktorý mali zariadiť Anatolij Čepiga a Alexandr Miškin. Nikto sa ale nepýta a zároveň nikto neodpovedá na to, kto teda o niekoľko týždňov neskôr nechal vybuchnúť sklad číslo dvanásť. V tú dobu tu evidentne ani jeden už dávno nebol,“ zdôraznil.

Poukázal na mimoriadne dlhú dobu vyšetrovania a na to, že to nie je taký zložitý prípad, čiže mal byť už dávno vyšetrený. Zdôraznil, že tvrdenia o „práci ruských agentov“ sú nezmyselné, pretože pre Moskvu muničné sklady vo Vrběticiach nemajú žiadny význam: „Pravda je, že je to celé zvláštne. Sklad vo Vrběticiach nemá pre Rusko žiadny bezpečnostný význam. Nejaká munícia? To im je úplne jedno,“ absolútne logicky tvrdí expert.

České tajné služby svoju prácu urobili, politici v nej pokračujú. Praha sama seba zahnala do politickej a mediálnej pasce. Viacerí odborníci v samotnom Česku poukazujú na nezmyselnosť tvrdení vlády o angažovanosti „ruských špiónov“, ktorí mali vyhodiť do vzduchu muničné sklady. Ako vždy, protiruský útok nemá žiadne dôkazy a fakty, ale transatlantickí politici so správnymi „západnými hodnotami“ žiadne dôkazy nikdy nepotrebovali. Vždy im postačilo bezdôvodne obviniť „nepriateľa“ a hotovo.

V tomto česká vláda nevymyslela nič nové. Spôsobí iba jedno: tejto českej vláde sa budú smiať potomkovia a budú sa za ňu hanbiť. Aj keď tejto vládnej garnitúre žijúcej jedným dňom, je to pravdepodobne jedno. Podľa príkladu anglosaských kolegov vymyslela protiruskú frašku. A každá fraška, ako je známe, raz skončí veľkou hanbou.

Foto: Tlačová služba MZVR

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Zdroje:

(1) Šándor o Vrběticích pro eXtra.cz: Je to porážka Hradu. Babiš a Hamáček se nyní střílí do kotníků, Extra.cz, 20.4.2021

(2) https://www.youtube.com/watch?v=g7nWtDatX_0&t=97s

(3) https://twitter.com/NSZ_info/status/1384440418193051656

(4) https://twitter.com/NSZ_info/status/1384440418193051656/photo/1

(5) https://twitter.com/NSZ_info/status/1384383629770493952

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

 

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2021

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár