Veda počas vojny. Ako práca sovietskych vedcov približovala krajinu k víťazstvu

· Čas čítania: 5 min.
foto: archív

Práca sovietskych vedcov v rokoch Veľkej vlasteneckej vojny vo všetkých vedeckých odboroch od matematiky po zdravotníctvo pomohla vyriešiť obrovský počet nanajvýš zložitých úloh pre front, čím priblížila krajinu k víťazstvu.

Vojna určila hneď od prvých dní smer práce sovietskych vedcov. Už 23. júna 1941 bolo na mimoriadnom rozšírenom zasadnutí Akadémie vied ZSSR prijaté rozhodnutie, že sa všetky oddelenia zamerajú na vojenskú tematiku a tímy vedcov, ktoré budú pracovať pre armádu a námorníctvo, budú zabezpečené všetkým potrebným.

Do hlavných smerov činnosti bolo zaradených prekonanie problémov obranného významu, vývoj a konštruovanie obranných prostriedkov, vedecká pomoc priemyslu a mobilizácia surovinových zdrojov krajiny.

Záchranný penicilín
Neoceniteľným prínosom k záchrane životov sovietskych vojakov prispela  mikrobiologička Zinaida Jermoljevová. Počas vojny mnohí vojaci neumierali bezprostredne na zranenia, ale na následnú krvnú infekciu. Jermoljevová, ktorá stála na čele  ústavu experimentálnej medicíny, mala za úlohu získať v čo najkratšom termíne z domácich surovín antibiotikum penicilín a spustiť jeho výrobu. Vedkyňa už mala úspešné skúsenosti z práce pre front. Podarilo sa jej zastaviť epidémiu cholery a brušného týfusu v sovietskej armáde počas Stalingradskej bitky v roku 1942. V tom istom roku sa vrátila do Moskvy a bola jej zverená práca na získanie penicilínu. A úspech sa dostavil. V roku 1943 začala ,pod vedením Jermoljevovej, masová výroba prvého domáceho antibiotiká krustozinu. O veľkej účinnosti nového prípravku svedčili štatistické údaje. Úmrtnosť ranených a chorých sa znížila po začatí jeho používania v Červenej armáde o 80%. Okrem toho sa vďaka novému lieku podarilo znížiť o štvrtinu počet amputácií, čo umožnilo veľkému počtu vojakov vyhnúť sa invalidite a vrátiť sa do boja.

Demagnetizácia lodí a hutníctvo
Od začiatku vojny boli cesty zo sovietskych vojenských námorných základní a hlavné morské trate minované. Vytvorilo to veľkú hrozbu pre domáce vojenské námorníctvo. Vývojom účinného nástroja na ochranu sovietskych lodí pred magnetickými torpédami bol poverený Leningradský fyzikálno technický ústav. V čele výskumného tímu stáli slávni vedci Igor Kurčatov a Anatolij Alexandrov, ktorí sa za niekoľko rokov stali organizátormi sovietskeho atómového odvetvia.
Vďaka výskumu tohto ústavu boli veľmi rýchlo vyvinuté spôsoby ochrany lodí. Už v auguste 1941 bola väčšia časť sovietskych lodí ochránená pred magnetickými torpédami. A žiadna z nich vďaka vynálezu leningradských vedcov nevybuchla. Umožnilo to zachrániť stovky lodí a tisícky životov členov posádok. Principiálnou úlohu vo zvýšení počtu vyrábaných strojov zohralo elektrické zváranie. Obrovským prínosom k tomu prispel Jevgenij Paton. Vďaka jeho elaborátom sa podarilo uskutočniť zváranie pod tavidlom vo vákuu, čo desaťnásobne umožnilo zvýšiť tempo výroby tankov.

Matematika pre letectvo a delostrelectvo
Osobitné zásluhy v dosiahnutí víťazstva mali tiež matematici. Aj keď mnohí považujú matematiku za abstraktnú vedu, história vojnových rokov tento názor vyvrátila. Výsledky práce matematikov pomohli prekonať obrovský počet problémov, ktoré komplikovali akcie Červenej armády. Zvlášť veľkú úlohu zohrala matematika vo vývoji a zdokonalení bojovej techniky. Obrovským prínosom prispel k prekonaniu problémov súvisiacich s vibráciami leteckých konštrukcií matematik Mstislav Keldyš. V tridsiatych rokoch bol jedným z hlavných problémov jav zvaný flater (trepotanie), pri ktorom pri zvýšení rýchlosti lietadla boli za necelú sekundu zničené jeho agregáty a občas aj samotné lietadlo. Práve Keldyšovi sa podarilo vytvoriť matematický popis tohto nebezpečného javu a na základe jeho práce boli v konštrukcii sovietskych lietadiel vykonané zmeny, ktoré umožnili vyhnúť sa vzniku tzv. flateru. Ďalší nemenej zložitý problém súvisel s kolísaním predného kolesa lietadiel s trojkolesovým podvozkom. Tento jav nazvali shimmy. Keldyšovi sa podarilo zostaviť konkrétne technické odporúčania, ktoré umožnili jeho odstránenie. Ďalšie slávny vedec, mechanik Sergej Christianovič pomohol zvýšiť efektívnosť legendárnych raketometov Kaťuša. Prvé vzorky tejto zbrane mali veľký problém, ktorým bola nepresnosť streľby, len asi štyri rakety na hektár. Christianovič navrhol v roku 1942 technické riešenie súvisiace so zmenou mechanizmu streľby, vďaka ktorému sa  presnosť streľby sa zvýšila desaťnásobne.

Ropa a tekutý kyslík
Neoceniteľným prínosom prispeli k víťazstvu tiež geológovia. Keď nemecká armáda obsadila obrovské územie Sovietskeho zväzu, vznikla potreba čo najrýchlejšie objaviť nové ložiská úžitkových nerastov. Geológovia tento náročný problém prekonali. Akademik Andrej Trofimuk navrhol novú koncepciu prieskumu ropy. Vďaka tomu bola objavená ropa Kinzebulatovského ropného ložiska v Baškirsku a na front začali nepretržite dodávať palivo a mazivá. Počas vojny prudko stúpol dopyt po tekutom kyslíku vyrábanom zo vzduchu v priemyselnom rozsahu, najmä na výrobu výbušnín. Splnenie tejto úlohy je spojené predovšetkým s menom slávneho fyzika Petra Kapica, ktorý riadil túto prácu. V roku 1942 bola vyrobená  kyslíková turbína a v roku 1953 bola uvedená do prevádzky.

Zdroj: https://cz.sputniknews.com/svet/2020050811906037-veda-ve-valce-jak-prace-sovetskych-vedcu-priblizovala-zemi-k-vitezstvi/

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

 

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].

UPOZORNENIE

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

 

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár