Vieme, čo je fašizmus?

Tagged With: , , , Add Comment

Juraj Šeliga, budúci vodca, dnes len tím líder a organizátor protestov, ocenený ako jeden z hovorcov roka Asociáciou hovorcov, pokračujúci a pracujúci na svojom prezidentskom vyznamenaní, ak by prezidentom bol po druhý raz Kiska, označil prezidentských kandidátov Kotlebu a Harabina na tv kameru k protestom: nálepkou “FAŠISTI”.

Mám pocit, že fašizmom je mylne a všeobecne mienený (prijatie pojmu) mienený režim Slovenského štátu. To bol ale nacistický režim celého Československa, rozdeleného na protektorát Bohmen und Mahren a dočasný kléro-nacistický pseudo Slovenský štát z moci Hitlera, oba pod vládou a diktátom nacistického režimu hitlerovského Nemecka, pričom juh Slovenska bol Viedenskou arbitrážou darovaný horthyovskému Maďarsku.
Fašizmus je záležitosť najmä Musolliniho Talianska. Jednotná definícia fašizmu neexistuje a v každej krajine vyzeral inak. Slovensko bolo zápolím Nemcov a keďže vyrábalo pre nemeckú armádu, malo rozvinutý priemysel. Pamätníci si svoj život aj ako poľnohospodári, malí a strední živnostníci a podnikatelia, až pochvaľovali, ako obdobie konjunktúry. Slovensko ale nič nerobilo z vlastnej vôle. Nemalo inú možnosť. Ak by rukou Hitlera padlo Rusko, zmenilo by to aj štatút Slovenska. Na obraz hitlerovského Lebensraum.
Horthyovci boli vo veci Norimberských zákonov a likvidácii židov drastickejší (a hitlerovskejší, než Hitler). Slovensko to robilo povinne, mimo priamu likvidáciu židov, a ešte aj platilo 500 ríšskych mariek za každého deportovaného žida. A Hlinkovci (nič spoločné s Hlinkom, len názov) veselo arizovali. To bol motív ich proti židovského aktivizmu. Tiso sa ocitol v nesprávnom čase na nesprávnom mieste. Horthyovci boli Hitlerovi oddaní do posledka. To už ale na Slovensku prebiehalo SNP a od východu prichádzali Rusi. Osloboditelia. Vojská nášho budúceho Veľkého Brata. Verdikt po oslobodení znel: Tiso prosto „kolaboroval“ s Hitlerom a „odvisol“.
Históriu “samostatného Slovenského štátu” by sme mali ako “večnú tému” kol-dokola bez výsledku, pre historikov aj hysterikov, nadobro opustiť. Robí len zlotu a vyvoláva nepríjemné konotácie na túto temnú časť histórie boja za svoju samostatnosť, zvrchovanosť a suverenitu po jej nadobudnutí pod “krídlami” nového Veľkého Brata dobrovoľne postupne vzdáva.

Má Šeliga pravdu? Je jeho nálepka v súlade s právnym “kostolným” poriadkom a Ústavou SR?
Takzvaná simplicitná (jednoduchá) manipulácia verejnosti pred prezidentskými voľbami.
Liberálno-fašistický smog. A kto nie je s nami, je proti nám. To už poznáme. Ale…
S „dôverou“ sa obráťte na ministerstvo životného prostredia a ich mimovládky.
U OČTK neuspejete. Majú plné hlavy pravicového extrémizmu a ľavicový ich nezaujíma.
Webová definícia fašizmu (modernistický prepracovaný „liberálny“ konštrukt):
Fašizmus je totalitná ideológia, resp. politické hnutie, antidemokratického a antiliberálneho zamerania. Fašistická ideológia vychádza z nacionalizmu. Fašistická politická teória a prax sa po prvýkrát presadila v medzivojnovom Taliansku vedenom Benitom Mussolinim.
Pokojne tak možno definovať súčasný extrémny liberalizmus: „Je to totalitná ideológia a bla, bla…
https://sk.wikipedia.org/wiki/Liberalizmus
Ako politická ideológia bol fašizmus mixom rozmanitých ideí 20-teho storočia. Fašizmus minulého storočia však bol v mnohých spôsoboch definovaný odpoveďami na ďalšie politické hnutia svojej doby – akými boli marxizmus a liberálny kapitalizmus.
Slovo fašizmus sa stalo nedbanlivou skratkou pre akýkoľvek násilný, dotieravý policajný štát. Fašizmus u väčšiny ľudí evokuje predstavy ľudí tlačených do strnulej konformity všemocnou vládou. Politický fašizmus 20-teho storočia mal mnoho ďalších čŕt, ktoré pri odlišných národoch fungovali odlišne. Tyranské vlády neboli unikátnou vlastnosťou fašizmu 20-teho storočia. Marxizmus, katolicizmus a islam taktiež vytvorili kruté, policajné štáty, kde vládla železná päsť. Rovnako i americký „progresívny“ večne dozorujúci štát je vedený rovnakým spôsobom. Fašizmus a totalitarizmus môžu byť v populárnych predstavách zamieňané, ale nie sú jedno a to isté. Fasces (zväzky prútov) boli mocným symbolom už dlho predtým, než sa Mussolini narodil.

Mimochodom, po Maďarsku prichádza so silnou prorodinnou politikou aj Rusko (jeho hodnotenie stavu Ruska). Už stačí Orbána a Putina označiť za fašistov.
https://zemavek.sk/novinar-dennika-sme-odkazuje-ludom-je-nasou-povinnostou-postavit-sa-vam-nemate-pravo-verit-hocicomu-a-nemate-pravo-hlasat-hocico-blaha-chyba-uz-len-heil/
A chýba už len „Heil!“

Pravda je kdesi uprostred. Medzi liberalizmom a „konzervativizmom“; preložené do slovenčiny: NORMALITOU A EXTRÉMOM sprava či zľava.
Extrémizmus rovná sa strata ľudského zmyslu pre mieru vecí a ľudských hodnôt…
Ľudská bytosť je mierou vecí…
Antropológia ako komp,lexná veda o človeku a ľudských bytostiach spoznala aj etiku správania ľudských bytostí…
Etiku „zhora“ (spirituálnu, kresťanskú) a etiku „zdola“ (svetskú, sekulárnu).
Obe etiky sa vzájomne nevylučujú. Hľadajú a majú spoločné prieniky.
Antropológia a etika zvažujú aj pojem ľudskej slobody a slobodnej vôle.
Liberalizmus a neo liberalizmus zľava aj sprava rozvoľňuje ľudské slobody, na úkor ľudskej etiky a etickej miery ľudských vecí…
Filozofický vývoj: Strnulá gotika, humanizmus a renesancia, osvietenstvo, nacizmus a fašizmus, medzi nimi komunizmus, liberalizmus… a čo príde potom? Zajtra? Fukuyamov úspešný Koniec civilizácie alebo Huntingtonova apokalypsa jeho knihy Stret civilizácií? Alebo čo? Kanibalizmus? A s ním odkaz na Overtonovo okno…
Ale “nacúvam” späť na Slovensko: Jeho vnútorné národno-štátne priority sú tieto: Slovensko akútne potrebuje poriadok, ľudskú a občiansku disciplínu a sebadisciplínu štátnych úradov, prokuratúry, policajného zboru a súdov, a ich poctivou robotou, návrat k právnemu štátu.
Do osvetia dobre spravovanej spoločnosti liberalizmus, ako ho chápu takzvaní liberálni demokrati, nepatrí.
Tuto, Smatana zasa „zaperlil“: „Žijú u nás ľudia, ktorí veria, že Harabin vyženie mafiu z politiky. Na slová akoby nereagovali, tak sa s nimi pokúšam komunikovať aspoň pomocou obrázkov.“ A pridal fotky Harabina s Mečiarom, Kaliňákom, Ficom…
Hmm…
Slovensko prešlo od totalitnej vlády jednej strany k pluralitnej slobodnej a demokratickej spoločnosti, po rozvode s Českom vhuplo do partokracie, z nej vplávalo do oligarchokracie a dnes je bezmála tým, čo tu i tam pripomína plutokraciu. No, tých peňazí v súkromných vreckách zasa ešte až tak veľa nie je. Divoká aj kupónová privatizácia zlyhali, ostala len nedokončená, sociálnou demokraciou zabrzdená Dzurindova privatizácia.
Česi (Babiš) ľutujú privatizáciu ČEZ a nielen. Strategické podniky mali ostať v rukách a silnom vlastníckom podiele štátu. V tom má podporu KSČM a nielen.
Eurofondy, nórske fondy, štátne dotácie – celé zle. Hľadajte myši v žite (vo vláde, parlamente, na ministerstvách, ich úradoch…).
Pán Smatana, a kto to bude podľa vás? Bude? Ťažisko boja s korupciou je na prezidentovi alebo v čistom prostredí deľby a kontroly štátnej moci?
Odvážne, až „hrdinské“ reakcie, riskujúce zablokovanie na jeho stránke (zrejme si nevšimol) jedna z nich (ten dejepisár, poslanec, Budajov poradca a aktivista si priam hovie v tomto: Čím horšie, tým lepšie a z toho ťaží svoje „nápady“ odhalenia, argumenty, zistenia a rozumy): Generál pred i po bitke.

A kedy? Kto teda? Ak toto odhodlané chlapča dorastie?

A dorastie? Alebo ho „preventívne“ zrazí auto?
Aj bez toho budúceho investigatívca, Smatanu a “naj” hovorcu s Brunckovou, Farskou a Šeligom z iniciatívy Za slušné Slovensko, by prvou lastovičkou bolo dôsledné vyšetrenie popravy Jána Kuciaka a vraždy jeho snúbenice a odstíhanie vinníkov a objednávateľov…
Iba je smutné, že rekonštruovaná vláda si myslela, že je už za vodou, dnes zisťuje, že nie je, lebo iniciatíva zistila, že v dokopávaní a dotláčaní k výkonom je rok po poprave Kuciaka a vražde jeho snúbenice treba pokračovať…
Zasa budú tlačovky a odpočty…
Vlastne (priznávam) vďaka „ulici“.
Pekne pozdravujem. :-)
Juraj Režo alias notorickyobcan

http://www.blogovisko.sk/vieme-co-je-fasizmus.html

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].
UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.
Juraj Režo

Pridaj komentár

  & Časopis