Vláda vymenovala Igora Matoviča za guvernéra medzinárodných finančných inštitúcií

· Čas čítania: 2 min.

Minister financií Igor Matovič (OĽaNO) obsadí uvoľnené pozície po svojom predchodcovi v čele rezortu financií Eduardovi Hegerovi (OĽaNO). Ide o funkcie guvernéra Európskej banky pre obnovu a rozvoj (EBRD), guvernéra v skupine Svetovej banky, guvernéra Medzinárodnej investičnej banky a tiež guvernéra Európskej investičnej banky (EIB).

Keďže Heger bol od minulého roku aj predsedom Rady guvernérov EIB, Matovič preberie po ňom aj tento post.

Rada guvernérov EIB pozostáva z ministrov, ktorí sú navrhnutí každou z 27 členských krajín. Tradične ale ide o ministrov, ktorí majú v gescii finančné záležitosti. Hegera do tejto funkcie ministri potvrdili vlani, keď nahradil slovinského ministra financií Andreja Šircelja.

Medzi hlavné činnosti Rady patrí stanovenie smerníc pre úverovú politiku v súlade s cieľmi politiky EÚ, schvaľovanie ročných finančných správ a účtovných závierok, rozhodovanie o účasti banky na finančných operáciách mimo Európskej únie a o zvýšenie základného imania EIB.

Európska investičná banka je najväčšou medzinárodnou finančnou inštitúciou na svete. V členských štátoch EÚ poskytuje rôzne druhy financovania projektov oblasti infraštruktúry, podpory malých a stredných podnikov inovácií, klimatických zmien a životného prostredia.

„Táto úloha si vyžaduje pohľad na situáciu a výzvu celej inštitúcie a najmä na kľúčovú úlohu pri odpovedi na krízu spôsobenú pandémiou,“ povedal po jednom z rokovaní ministrov súčasný predseda vlády.

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Zdroje:

1./ Matovič bude predsedom rady guvernérov Európskej investičnej banky, Euractiv.sk, 13.4.2021

2./ Vláda vymenovala Igora Matoviča za guvernéra medzinárodných finančných inštitúcií, Info.sk, 13.4.2021

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected] UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2021

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár