Vplyvom pandemických opatrení sa zvyšuje výskyt psychických problémov u detí

Prevalencia COVID-19 u detí je nízka (medzi 0,8% až 3,3%) a väčšina detí vykazuje iba mierne fyzické príznaky alebo sú asymptomatické. Avšak nepriamy vplyv momentálnej situácie na duševné zdravie detí je alarmujúci. Deti a dospievajúci čelia v každodennom živote obrovským zmenám, vrátane zatvárania škôl a obmedzení sociálneho kontaktu. Toto potvrdzujú aj najnovšie výskumy a vyjadrenia psychiatrov alebo psychológov z Nemecka, ktorí problém podrobne skúmajú.

Takzvaná štúdia COPSY, ktorú uskutočnilo University Medical Center Hamburg-Eppendorf, ukázala, že keď boli školy v Nemecku na jar 2020 zatvorené, 71% detí a dospievajúcich sa cítilo stresovaných obmedzeniami kontaktov a u 39% detí a dospievajúcich sa vzťahy s priateľmi zhoršili z dôvodu obmedzeného osobného kontaktu, čo predstavovalo záťaž pre takmer všetkých respondentov. Podiel detí a dospievajúcich so zníženou kvalitou života spojenou s duševným zdravím sa zvýšil z 15 na 40%, riziko problémov s duševným zdravím vzrástlo z približne 18 na 30%.

Podľa psychológa prof. Dr. Julian Schmitza z Inštitútu pre psychológiu na univerzite v Lipsku: “V  súčasnosti nevidíme nárast len ​​u jednej skupiny porúch, ale výrazný nárast psychického stresu z  celého spektra, ako sú depresie, úzkosti, obsedantno-kompulzívnej poruchy a poruchy správania. Na jednej strane u detí a dospievajúcich, ktorí už trpia duševnou poruchou, sa situácia veľakrát zhoršila. Na druhej strane tiež vidíme, že veľa detí, ktoré boli pred krízou duševne zdravé, v tomto období duševne ochorelo. Naše výskumné údaje veľmi jasne ukazujú, že väčšina duševných porúch nezmizne sama, ale že tieto poruchy často prechádzajú chronickým priebehom a ďalšie poruchy  sa časom pridružia.“

Hlavným faktorom spúšťajúcim psychické poruchy je strach. Pod jeho vplyvom sa myšlienky začnú koncentrovať na hrozby, takže dieťa sa už nemôže sústrediť na iné veci. Na úrovni motivácie je vyhýbavé správanie aktivované chronicky, čo znamená, že sa dieťa nesnaží o veci, ktoré chce dosiahnuť, ale čoraz viac sa pozerá na svet optikou možných hrozivých scenárov, ktorým sa chce vyhnúť. Dôsledkom je, že dieťa sa čoraz viac prestáva rozvíjať a čoraz viac sa uťahuje do seba. V extrémnych prípadoch to môže zájsť až tak ďaleko, že dôjde k rozvoju klinickej depresie. To môže viesť k „biologickým jazvám“ na úrovni vývoja mozgu, čo sa môže prejaviť na celoživotnej zvýšenej zraniteľnosti voči fyzickým a psychosociálnym stresovým situáciám.

Rakúsky profesor psychológie Manuel Schabus v rozhovore zhŕňa výsledky svojich súčasných prieskumov: „ Deti budú citeľne poznamenané obmedzením školskej dochádzky. Vidíme to na údajoch z našich prieskumov. Hlavnou obavou detí vo veku 6 – 18 rokov je, že ich životy nikdy nebudú také, aké boli pred lockdownom. Musíme predpokladať, že mládež bude mať vo svojom psychologickom vývoji veľký problém s otázkou strachu. Psychoterapeuti mi hovoria, že deti majú veľmi silné obavy, nielen kvôli covidu. Musíme predpokladať, že to povedie k väčším psychosomatickým problémom a fyzickým chorobám. Ak je človek trvale vystavený zvýšenému stresu, imunitný systém prirodzene trpí a každá infekcia a choroba to majú jednoduchšie.“

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Zdroje:
1./ Impact of the COVID-19 pandemic on quality of life and mental health in children and adolescents in Germany, springer.com, 25.1. 2021
2./ Mental Health and Quality of Life in Children and Adolescents During the COVID-19 Pandemic, aerzteblatt.de 15. 11. 2020
3./ Das Schlimmste kommt erst noch”: Psychologe warnt vor jahrelangen Lockdown-Folgen, focus.de, 18.3. 2021
4./ Self-determination theory and the facilitation of intrinsic motivation, social development, and well-being, pubmed.ncbi.nlm.nih.gov
5./ AG Weimar, Beschluss vom 08.04.2021 – 9 F 148/21, openjur.de

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]. UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2022

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Leave a Reply