Ovplyvnia tanky NATO výsledok vojny na Ukrajine?

V januári 2023 sa médiá usilovne venovali otázke odoslania tankov používaných v armádach NATO – hlavne nemeckých Leopard a amerických Abrams − na Ukrajinu. Počty dodávaných aj zničených tankov a ostatných zbraní sú predmetom utajovania aj propagandy. Na každej strane vidíme značne odlišné hodnoty, každá strana zveličuje straty protivníka a zatajuje svoje straty.

Dopyt po tankoch

Ruská armáda doteraz zničila na Ukrajine podľa ich spočítavania vyše 8 000 kusov obrnenej techniky vrátane tankov. Ako povedal v rozhovore pre magazín National Defence Volodymyr Karpenko, veliteľ logistiky banderovských pozemných síl, ukrajinská strana prišla v bojoch o polovicu svojich ťažkých zbraní. Vraj prišla o 1 300 bojových vozidiel pechoty, 400 tankov a 700 delostreleckých systémov.

Podobne informuje americký vojnový korešpondent David Ex. Od začiatku špeciálnej operácie prišli o viac ako polovicu svojich tankov zo sovietskej éry, hlavne o tanky T-72, dokonca spomína aj staré T-64. To vysvetľuje, prečo kyjevské úrady v poslednom čase aktívne žiadajú spojencov o tanky. Ukrajinci tvrdia, že Rusom zničili 3 400 tankov.

Ako sme už spomínali v predchádzajúcom čísle mesačníka, pri hlásení strát nemusí ísť o propagandu alebo o klamstvo. Na bojisku sa používajú aj makety tankov a techniky. Zničený tank zas môže byť obnovený a poskladaný z rozbitých kusov a už sa nepočíta ako zničený. Na bojisko sa umiestňuje nefunkčná technika a šrot, aby si protivník minul muníciu, a nepriateľ ju započítava do svojich úspechov.

Tanky sa na ukrajinskom bojisku pred pár mesiacmi likvidovali hlavne pomocou amerických ručne odpaľovaných rakiet Javelin (FGM-148). USA majú problém v dodávkach týchto rakiet, zásoby sa rýchlo minuli, výroba nestačí. Ide o veľmi drahú techniku, ktorou Ukrajinci nešetrili a používali ju aj na likvidáciu starých ruských vojenských vozidiel, ktoré mali často mnohonásobne nižšiu cenu ako raketa. Úspešnosť zásahov sa uvádza len 30 %. Obstarávacia cena Javelinu je vysoká, len samotná strela vyjde na cca 180-tisíc dolárov. Lacnejšiu alternatívu predstavuje britsko-švédska protitanková strela MTB LAW, známa skôr pod skratkou NLAW. Cena strely NLAW je oproti Javelinu štvrtinová. Ide však o komplet určený na jednorazové použitie. Na súčasných záberoch z bojiska a na kamerách prieskumných dronov vidíme hlavne zásahy tankov kamikadze dronmi alebo diaľkovým delostrelectvom.

Koľko tankov pošle NATO

Západné krajiny vyhlásili, že v tomto roku pošlú na Ukrajinu rôzne počty tankov. Pôjde hlavne o staršie verzie tankov ako Leopard 2. Nemecko vraj pošle 14 kusov a tiež udelí povolenie ďalším krajinám na reexport svojich zásob tankov. Zaslanie sľúbili Španielsko, Nórsko, Fínsko, Holandsko, všetci len pár kusov, Poľsko však 14 kusov. Nemecká vláda uviedla, že jej cieľom bolo, aby Nemecko a jeho spojenci poskytli Ukrajine celkovo 88 tankov Leopard 2.

Leopardy sú používané asi 20 armádami na celom svete, podľa médií sú ľahko dostupné vo „veľkom“ počte a sú menej zložité mechanicky ako iné varianty, napríklad americké tanky M1 Abrams, čo umožňuje rýchlejší výcvik ukrajinských síl.

Podľa Medzinárodného inštitútu pre strategické štúdie (IISS), britského think-tanku, je v súčasnosti v Európe rozmiestnených približne 2 000 Leopardov 2 na rôznych úrovniach pripravenosti – väčšinou nepojazdných a zakonzervovaných a ich sprevádzkovanie môže trvať mesiace až roky.

USA vraj pošle tanky M1 Abrams, spolu 31 kusov, ale staré verzie, momentálne tiež nepojazdné. USA nechcú riskovať, že nové verzie tankov a ich unikátny pancier sa dostanú do rúk ruských vedcov. Biden označil americké tanky za „najschopnejšie“ na svete, ale priznal, že dodanie tankov si „vyžiada čas“. Tank M1 Abrams sa považuje za menej vhodný pre konflikt na Ukrajine ako model Leopard 2, a to pre veľkú spotrebu špeciálneho paliva a turbínový motor, ktorý je vysokosofistikovaný a veľmi náročný na údržbu.

Británia sa zaviazala poslať na Ukrajinu 14 tankov Challenger 2. Problém je, že tieto tanky sú v súčasnosti nefunkčné a vyžadujú si opravy, na Ukrajinu budú posielané postupne, takže aj keby sa dostali na bojisko, ruská strana ich bude priebežne likvidovať. Ak by Ukrajina chcela nahradiť svoje tankové straty na bojisku, čo bolo na konci februára 2023 napriek ich počítaniu a priznávaniu strát možno vyše 3-tisíc tankov, potrebovala by na prečíslenie ruských síl 5-tisíc tankov, ktoré však na svete ani neexistujú a nemožno ich bez lacných ruských surovín, energie a skúseného personálu vyrobiť. V celom západnom svete chýbajú manuálne zruční priemyselní robotníci, lebo všetko sa vyrába v Číne.

Problémy s tankami NATO

Na konci februára 2023 sa šírili správy, že na Ukrajinu prišli prvé tanky Leopard 2 a že západ nedodá modernejšie Leopardy 2A7. Vzápätí sa objavili fotografie, ako sa s nimi fotili ukrajinskí pohlavári a ako boli o deň neskôr zničené bez toho, aby sa vôbec dostali na front pri transporte na ťahačoch. Ďalšie exempláre pravdepodobne z Poľska videli ruskí vojaci PMC Wagner Group (ruská súkromná vojenská firma) neďaleko Bachmutu, kde prebiehali ťažké a zdĺhavé boje. Rusi už vypísali odmeny na nepoškodené, ale aj zničené nemecké tanky a nemecký dôstojník cvičiaci vojakov v Poľsku vraj prerazil hraničné zátarasy a prešiel s tankom Leopard do Ruska, do Kaliningradskej oblasti.

Aj keby krajiny NATO naraz poslali stovky kusov tankov a zázračne by sa dostali až na bojisko vzdialené vyše 1 200 km od západných hraníc Poľska na Ukrajinu k Bachmutu, tento počet by mal iba lokálny a krátkodobý význam.

Tanky Leopard a Abrams môžu samostatne prejsť po ceste maximálne niekoľko sto kilometrov a to nízkou priemernou rýchlosťou – ich maximálna rýchlosť po rovine je okolo 70 km/hod. Dojazd závisí od podmienok, vonkajšej teploty, stúpania, nákladu, údržby, tankovania… V teréne tank vydrží oveľa menej a sú nutné časté servisné intervaly – má obrovskú hmotnosť a tým aj opotrebenie dielov. Tanky Leopard vážia podľa verzie až 62 ton, americké tanky Abrams vážia do 70 ton, oproti tomu ruské tanky T-72 URAL len 41 ton. Na internete bolo video, ako tanky Leopard na meter zapadajú do nezamrznutej ukrajinskej černozeme a vojaci ich prácne ručne vykopávajú. Na jar a na jeseň je na Ukrajine tzv. rasputica, zem sa premení na lepkavé bahno a technika sa môže pohybovať len po cestách, čo je ľahký terč pre delostrelectvo, drony a rakety.

AUTOR: Peter Sabela

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2022

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Leave a Reply