Inflácia sa zvyšuje jej tempo však spomaľuje

Najviac skloňovaným pojmom v masovokomunikačných prostriedkoch ale aj všade okolo nás je inflácia. Nečudo, keď platíme stále viac, čo má vplyv na stenčujúcu sa peňaženku, keď na prvých stránkach novín sa dozvedáme o narastajúcom percente, ktoré sa pomaly blíži k zdaňovaniu našich vo väčšine prípadoch mizerných úrokov a tak môžeme pokračovať. Či nás prekvapuje, že napriek rovnakým úrokom zo strany ECB je inflácia v jednotlivých členských štátoch rozdielna, čo len potvrdzuje, že spoločná mena euro pôsobí v rozdielnom ekonomickom prostredí a preto nie všetkým vyhovujú v súčasnosti nastavené v priemere 2 %. Pre prehľadnosť si pripomeňme, že najnižšiu mieru infláciu má Francúzsko 7,1%, Španielsko 7,3%, zatiaľ čo najvyššiu má Estónsko 22,5% a Litva 22,1 %, u nás teraz je 14,5 percenta. Všetci sme si zvykli akceptovať názor európskych a teda aj našich politikov, že dôvodom sú neklesajúce ceny energií a to aj napriek tomu, že ich hlavné toky sa už z Ruska, ktoré na nich vraj „zarábalo“ preto aby mohlo financovať rusko-ukrajinský konflikt, presmerovali viac na druhú stranu Atlantiku. A tak si kladieme oprávnenú otázku, či sú dodávky z iných smerov drahšie, keďže sa energie naďalej najviac podieľajú na narastajúcej inflácii spolu s terajšími cenami potravín? Či nás uspokojuje tvrdenie, že inflácia síce rastie, ale už nie takým tempom je bez komentára. Posledné vyhlásenie ECB, že vo zvyšovaní úrokových sadzieb pokračuje nás síce neprekvapilo, čo nás ale zamrazilo je jej tvrdenie, že to bude až dovtedy, pokiaľ sa nepodarí infláciu znížiť na jej strednodobý cieľ, čo sú 2 %, čo teda bude ešte dlho. Na ECB sme sa vždy pozerali ako na záchrancu poslednej inštancie finančného trhu čo znamená, že svoje úrokové sadzby nastavuje tak, aby percentá netlmili hospodársku aktivitu, neprehlbovali hospodársku recesiu, čo podľa posledného vyjadrenia predstaviteľov ECB už neplatí.

Do štrukturálnych reforiem sa vláde nechce

Jedna z najväčších svetových ratingových agentúr potvrdila schopnosť našej ekonomiky splácať svoje dlhy s negatívnym výhľadom A+, keďže predpokladá, že do roku 2025 bude deficit verejných financií na úrovni 3,5 % a deficit verejného dlhu pod 60 %, v oboch prípadoch k HDP. Predpokladom splnenia je, aby ešte terajšia vláda uskutočnila štrukturálne reformy, k čomu sa zaviazala v rámci už schváleného plánu obnovy, keďže sa počíta, že budú financované zo spoločných európskych peňazí a teda nie z ďalších emitovaných štátnych dlhopisov, ktoré nominálne zvyšujú dlhy. Zatiaľ nevidíme, že by sa verejné financie konsolidovali, práve naopak, „rozdávajú“ sa z viacerých dôvodov. Sme v energetickej kríze, ktorá počíta, že vyššie výdavky všetkých účastníkov trhu budú kompenzované najviac z verejných peňazí, o čom svedčí obrovsky deficit budúcoročného štátneho rozpočtu na úrovni viac ako 8 miliárd eur. Nič sa nehovorí o potrebe znížiť čoraz väčšie náklady na správu štátu, v opačnom prípade hrozia aj vyššie dane a odvody, čo je vždy tá najhoršia správa nielen pre náš všetkých, ale aj pre vládnuce politické strany. Budeme ale sledovať ako sa vláda vysporiada s problematikou zvyšovania daní z nadmerných ziskov konkrétnych firiem tak, ako je to už zavedené trebárs v Česku, ale aj v Rakúsku a napokon, kde sú minimálne dane od nadnárodných spoločností vo výške 15 %, ktoré mali byť príjmom tých štátnych rozpočtov, kde väčšinou zahraničná firma ich aj z výnosov dosiahla. Ostalo o nich ticho.

AUTOR: Ing. Róbert Hölcz, CSc. je ekonóm

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].

 

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2022

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Leave a Reply