Monitoring poľnohospodárskych trhov

Jedným z dôvodov narastajúcich vstupných nákladov poľnohospodárskych podnikov sú narastajúce ceny energií a hnojív a tak Európska komisia pre nich schválila podporný balík v objeme 500 miliónov eur a ďalšie peniaze z Európskeho poľnohospodárskeho fondu preto, aby aj zo spomínaných  dôvodov zvýšili objem svojej produkcie na podporu udržania potravinovej bezpečnosti na starom kontinente. Ďalej sa Európska komisia rozhodla pre  zvýšenie monitoringu poľnohospodárskych trhov aj mesačným zhŕňaním informácií o úrovni zásobovania trhov obilninami, olejninami a ryžou a to z rovnakého dôvodu, ako v prípade spomínanej finančnej podpory. Ak sa totiž zistí narušenie trhov v zásobovaní pšenice, kukurice, jačmeňa, repky, olejnatých semien a ryže, príjmu sa opatrenia na zmiernenie negatívnych dopadov narušenia potravinárskych trhov. Tento monitoring začne od júla tohto roku. S monitoringom poľnohospodárskych trhov súvisí aj terajšia potravinová kríza predovšetkým na iných kontinentoch, ako aj nepoznaná odpoveď prečo sme v chove hospodárskych zvierat na posledných miestach v únii.

Potravinová kríza na obzore

Ukrajina patrila medzi svetových vývozcov nielen pšenice, ale aj jačmeňa, kukurice a slnečnicových olejov, ktorých ale vývoz po vypuknutí  konfliktu viazne z dôvodu zablokovaných ukrajinských prístavov. Tým sa  narušilo zásobovanie pre celý rad chudobných afrických a ázijských štátov, v ktorých hrozí hladomor, so všetkými negatívnymi dôsledkami.. Navyše sa ich ceny zvýšili a tak pomoc sa organizuje prostredníctvom OSN, čo zatiaľ nestačí. Pre Ukrajinu predstavovali výnosy z poľnohospodárskeho sektora až 10 percent ich HDP a tak v spolupráci s úniou hľadá náhradné dopravné riešenia. K možnosti uvoľnenia vyplávať ukrajinským lodiam z prístavov, sa Rusko vyjadrilo v tom zmysle, že zabezpečí vytvorenie koridorov len za podmienky odmínovania ukrajinských prístavov a uvoľnenia protiruských sankcií. O tom, že hrozí na africkom kontinente potravinová kríza svedčí, že aj Európska komisia presmerovala peniaze pôvodne určené na rozvojové projekty na tomto kontinente v prospech tých štátov, u ktorých hrozí hlad a to až objeme 600 miliónov eur. S ďalšími peniazmi sa počíta z európskeho rozpočtu z časti udržateľného poľnohospodárstva a výživy.

Mäso dovážame vo veľkom

Nedávno uverejnil Eurostat údaje o počte hospodárskych zvierat aj podľa jednotlivých druhov, z ktorého však vyplýva, že najviac ošípaných sa chová v Španielsku a hovädzieho dobytka vo Francúzsku. Slovensko patrí v oboch chovoch v EÚ v tretine s najmenším počtom a preto si kladieme oprávnenú otázku prečo?  Slovensko bolo v produkcii mäsa sebestačné a dnes je jeden z najväčších dovozcov. Potravinová bezpečnosť sa totiž týka aj mäsa, ktoré na našich stoloch býva takmer každý deň a ktoré dovážame niekoľko tisíc kilometrov z celej Európy s neistými veterinárnymi štandardami. Vieme si predstaviť, že v dovoze mäsových výrobkov by nastali dopravné problémy tak, ako pri dovoze čipov do nášho automobilového priemyslu ? Nevieme…

AUTOR: Ing. Róbert Hölcz, CSc. je ekonóm

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].

 

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2022

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Leave a Reply